Cztery bydgoskie szpitale znalazły się w czołówce najlepiej zarządzanych publicznych lecznic w kraju w rankingu BFF Banking Group i dziennika „Rzeczpospolita”.
W przygotowanym już po raz dziewiąty rankingu brano pod uwagę zarówno to, jak szpitale radzą sobie pod względem finansowym, jak i jakość usług medycznych i opieki nad pacjentami. Klasyfikację przeprowadzono w pięciu kategoriach (trzy dotyczyły wysokości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, w kolejnych oceniano wyłącznie szpitale kliniczne i placówki będące spółkami samorządowymi).
W kategorii szpitali z kontraktem z NFZ w przedziale 20-99 milionów złotych, 7. miejsce w kraju zajął szpital MSWiA; w kategorii 100-199 milionów złotych na drugiej pozycji sklasyfikowano Wojewódzki Szpital Dziecięcy, a na trzeciej – szpital miejski przejęty przez Politechnikę Bydgoską. Centrum Onkologii zajęło natomiast trzecią lokatę w kategorii lecznic z kontraktem powyżej 200 milionów złotych.
Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Bydgoszczy położony przy ulicy Markwarta przyjmuje pacjentów na leczenie szpitalne w oddziałach: położniczo-ginekologicznym, kardiologicznym z pododdziałem chorób wewnętrznych, chirurgii z pododdziałami urologicznym i ortopedycznym, neurologii i rehabilitacji neurologicznej oraz intensywnej terapii. Świadczy również usługi medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistycznej, stomatologii, rehabilitacji, medycyny pracy, diagnostyki laboratoryjnej oraz diagnostyki obrazowej. Głównym celem placówki jest objęcie kompleksową i fachową opieką specjalistyczną mieszkańców województwa, w tym pracowników resortu MSWiA wraz z rodzinami, uwzględniając potrzeby zdrowotne tej grupy zawodowej wynikające ze szczególnej roli oraz warunków pracy.
Szpital miejski (przekształcany w Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej) to wielokrotnie wyróżniana placówka, w której funkcjonuje m.in. oddział ginekologiczno-położniczy, doceniany za najlepszą opiekę okołoporodową wśród lecznic w regionie centralnym Polski. W lutym 2023 roku otrzymał on certyfikat akredytacyjny od Ministra Zdrowia, a w lutym tego roku certyfikat ISO na kolejne trzy lata.
W zeszłym roku „Miejski” także otrzymał nagrodę w konkursie Liderzy Zarządzania organizowanego przez BFF Banking Group. Wśród ostatnich inwestycji w szpitalu należy wyróżnić: otwarcie Pracowni Żywienia Pozajelitowego i poszerzenie Oddziału Kardiologii w styczniu 2024 roku, a także wrześniowe otwarcie wyremontowanego prosektorium szpitalnego, które służy studentom Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej. Nowy organ zarządzający placówką planuje dalsze inwestycje.
Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym i onkologicznym trudno dostępnych guzów głowy i szyi, w tym szczególnie guzów podstawy czaszki. Trafiają tu najbardziej skomplikowane przypadki także z innych regionów. W 2020 roku zespół otolaryngologiczno-neurochirurgiczny podjął się, z sukcesem, pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej operacji wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu.
Bydgoskie Centrum Onkologii jest jednym z najlepszych szpitali w Polsce, stale modernizowanym i korzystającym z najnowocześniejszych technik leczenia, diagnostyki i rehabilitacji; posiada też dobrze funkcjonujący segment profilaktyczny. Od 2022 roku w placówce wykonuje się operacje z użyciem robota chirurgicznego, a w listopadzie ośrodek uruchomił Centrum Chirurgii Robotycznej – nowy blok operacyjny wyposażony w trzy tego rodzaju maszyny. Lecznica jest pierwszym polskim szpitalem publicznym, który wprowadził tę nowoczesną technologię do codziennej praktyki klinicznej, i jedynym, który dysponuje trzema tego rodzaju systemami. Poniżej można zobaczyć, jak prezentuje się centrum od środka!
@metropoliabydgoska.plCentrum Onkologii zaprezentowało roboty!♬ dźwięk oryginalny – MetropoliaBydgoska.PL