„Cztery pory roku w Kopicach”. Powstał kolekcjonerski kalendarz

2 miesięcy temu

– Mauzoleum to wraz z księdzem proboszczem Jarosławem Szelągiem i grupą społeczników uratowaliśmy – pisze Maciej Mischok we wstępie do kalendarza „Cztery pory roku w Kopicach” .

Maciej Mischok to strażnik dziedzictwa Schaffgotschów w Kopicach, społeczny opiekun zabytków i autor zdjęć, które były wykonywane w różnych latach, a złożyły się na kalendarz 2025.

Tradycja wydawania kalendarza przez proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach.i społeczników ma już kilka lat.

– Przywracamy kartka po kartce pamięć o dziedzictwie kulturowym Kopic oraz o mieszkańcach, począwszy od hrabiny Joanny – „śląskiego Kopciuszka”, jej potomków i inne osoby zaangażowane budowanie historii Kopic jako miejsca niepowtarzalnego na mapie Śląska i Europy – mówi ks. Jarosław Szeląg.

Cztery pory roku w Kopicach. Dochód na dobry cel

Dochód ze sprzedaży kalendarza – można go nabywać na probostwie lub wpłacając pieniądze na konto „Utrzymanie mauzoleum Schaffgotschów” umieszczone na stronie www.parafiakopice.pl – pomoże nie tylko w utrzymaniu mauzoleum, ale także w otwarciu Izby Tradycji.

Parafia od dłuższego czasu pracuje nad tym dużym projektem.

W Izbie Tradycji zostaną umieszczone pamiątki, jakie znajdują się w posiadaniu parafii, uratowane przed zniszczeniem, jak i artefakty ofiarowane przez darczyńcę z Górnego Śląska.

Wartością dodaną kalendarza „Cztery pory roku w Kopicach” jest podcast „Dzień z życia Schaffgotschów”. Tekst nagrany z użyciem sztucznej inteligencji można odsłuchać po zeskanowaniu umieszczonego w nim kodu QR.

Spotkanie z Kulturą w Kopicach

Okazją do promowania kalendarza „Cztery pory roku w Kopicach” będzie niedługo Jesienne Spotkanie z Kulturą w Kopicach, zaplanowane na sobotę, 19 października.

Spotkanie rozpocznie się mszą św. o 11.00 za zmarłą hrabinę Joannę Schaffgotsch oraz za zmarłych z rodziny (kolekta zostanie przeznaczona na pomoc powodzianom).

W programie jest ponadto m.in. koncert muzyki poważnej w wykonaniu Marcina i Mateusza Lauzerów (organy) i Zofii Rudnik (skrzypce).

Będą też występy dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Joanny Schaffgotsch w Kopicach oraz pokaz filmu pt. „Schaffgotsch. Saga zapomnianego rodu” w reżyserii Andrzeja Klamta.

Organizatorzy zapraszają także do zwiedzanie kościoła i mauzoleum oraz parku.

Od 10.00 do 15.00 na placu zabaw przy kościele dostępne będą stoiska z ciastem, kawą, napojami, pamiątkami, książkami i kalendarzami „Cztery pory roku w Kopicach”.

W czasie spotkania nie będzie można wejść do pałacu z powodu trwającego tam remontu.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału