Czy da się być człowiekiem, będąc władcą? Premiera „Łaskawości Tytusa” na 34. Festiwalu Mozartowskim

14 godzin temu
Zdjęcie: Anna Sroka Hryń i Piotr Majewski (autor: RDC)


34. Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej już od czwartku 8 maja. Jednym z najważniejszych akordów tegorocznej odsłony festiwalu będzie premiera opery „Łaskawość Tytusa”. Anna Sroka-Hryń tą sztuką debiutuje w roli reżyserki operowej. Na naszej antenie podkreślała, iż mimo iż jest to historia antyczna, to jest niezwykle aktualna.

8 maja jest premiera, 18 są wybory w naszym kraju. Jest pytanie o to, jakiego władcy my teraz potrzebujemy. Co to znaczy być władcą w tym momencie? Czy mogę pozostać człowiekiem, będąc władcą? Co znaczy humanitaryzm i humanum w ogóle? Człowiek, co znaczy człowieczeństwo?
I ja przede wszystkim o to pytam w tej operze
– mówiła.

Reżyserka podkreślała w rozmowie z Piotrem Majewskim, iż „Łaskawość Tytusa”, przynosi dużo pytań, ale nie daje odpowiedzi. To sztuka pełna gęstych emocji.

Stawiam pytania, nie mam odpowiedzi, nie wiem, nie wiem, do jakiego świata my teraz pretendujemy, nie wiem, co się wydarzy. Żyjemy w jakimś quasi-lęku od pewnego czasu. Jestem też mamą małego chłopca i myślę sobie o tym, do jakiego świata my z moim mężem chcemy go wychować.
Jaki świat my mamy mu zaproponować
– dodała.

W programie festiwalu znajdziemy najbardziej znane opery Mozarta jak „Wesele Figara”, „Czarodziejski flet” czy „Idomeneo”, ale też wyjątkowe koncerty kameralne, oratoryjne (Requiem d-moll, Msza c-moll) oraz wydarzenia dedykowane najmłodszym melomanom.

W czerwcu na scenie WOK pojawi się również nowa wersja rzadziej grywanej opery „La finta semplice” – w reżyserii Jitki Stokalskiej, z udziałem Bastarda Trio – zaskakującego połączenia klasyki i alternatywy.

Muzyczne perły festiwalu

Nie zabraknie także prawdziwych muzycznych pereł. 12 maja w Filharmonii Narodowej odbędzie się premiera najnowszej płyty WOK – Requiem d-moll Mozarta – wydanej przez renomowane wydawnictwo DUX. Tego wieczoru usłyszymy również majestatyczną Mszę c-moll.

Na wyjątkowy wieczór zapowiada się także spotkanie z literaturą i muzyką – Moje życie z Mozartem, z udziałem Érica-Emmanuela Schmitta, autora kultowej książki pod tym samym tytułem (25 maja, Zamek Królewski). A finał? Oczywiście Gala Mozart Night – już po raz piąty – która tradycyjnie zamyka Festiwal, tym razem w pięknych wnętrzach Teatru Polskiego.

Na scenach Festiwalu pojawią się wybitni artyści: wiolonczelista Tomasz Strahl, skrzypaczka Agata Szymczewska czy dyrygent Howard Arman, który zaprezentuje własną interpretację mozartowskiego Requiem.

Nie zapomniano także o młodszych odbiorcach. Mozart Junior to szósta już edycja wydarzeń edukacyjnych – z autorskimi warsztatami teatralno-operowymi Mozart ON oraz wznowieniem działalności Młodzieżowej Orkiestry Mozartowskiej.

34. Festiwal Mozartowski w Warszawie od 8 maja do 6 lipca. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Polskiego Radia RDC.

Idź do oryginalnego materiału