Czy w Inowrocławiu padnie rekord świata?

1 tydzień temu

W dniach 15-16 czerwca w Parku Solankowym odbędzie 24-godzinne wyzwanie, polegające na cyklicznym wchodzeniu do lodowatej wody o temperaturze poniżej 2.

W wyzwaniu wezmą udział doświadczone osoby, mające kilkuletni staż w kontakcie z lodowatą wodą. Trudność polega na tym, iż każdy uczestnik w sumarycznym czasie, w ciągu doby, spędzi w lodowatej wodzie ok 8 godzin (ok 50 wejść po 10 minut). Startują 2 drużyny po 3 osoby, razem 6 osób. Zadaniem będzie, aby w ciągu doby zachować ciągłość w przebywaniu w lodowatej wodzie po jednej osobie z każdej drużyny. Każda osoba po wyjściu z lodowatej wody będzie miał zaledwie 20 minut na regenerację i przywrócenie utraconej temperatury.

Organizowane wydarzenie ma na celu dokładniejszego poznania zachowania organizmu przy cyklicznym schładzaniu oraz określenie skutecznych metod przywracania temperatury ciała.

Czy jest to możliwe do zrealizowania, na to pytanie mają odpowiedzieć uczestnicy trudnego zadania. Dany sposób morsowania zalicza do morsowania sportowego, co wymusza ciągłej obserwacji ratowników medycznych, wyspecjalizowanych w dziedzinie wychładzania organizmu i hipotermii.

Uczestnicy planują swój wyczyn zarejestrować, jako rekord świata, tym samym tworząc nową kategorię rekordów światowych. Federacja rekordów światowych wyraziła zgodę na podejście do rekordu i uznanie, o ile uda się zrealizować założenia.

Nazwy rekordów:

1. NAJDŁUŻSZY ŁĄCZNY CZAS PRZEBYWANIA W LODOWATEJ WODZIE,
PONIŻEJ 2 o C, W CIĄGU 24 GODZIN.

2. NAJDŁUŻSZE PRZEBYWANIE W LODOWATEJ WODZIE, PONIŻEJ 2 o C,
SZTAFETY 3 OSOBOWEJ.

Pomysłodawcą wyzwania jest dr Valerjan Romanovski-naukowiec propagator świadomego kontaktu z zimnem. Od wielu lat analizuje możliwości ludzkiego ciała oraz umysłu. Twórca wielu metod i sposobów kontaktu z lodowatą wodą. Autor kilku książek oraz filmów z zakresu świadomego obcowania z zimnem. Na swoim koncie ma ponad 20 zrealizowanych projektów w tym uznanych 11 rekordów Światowych i Guinnessa z dziedziny fizycznych możliwości ciała, jak i kontaktu z zimnem.

Współorganizatorem wydarzenia jest POOLBOX Creative fitness & SPA strefa całorocznego morsowania #POOLBOXICE

Uczestnicy wyzwania:
Irena Senator, Tobiasz Imbierski, Paweł Sosna, Wojciech Głowacki, Krzysztof Sadowski.

Adres wydarzenia:
Ul. Rąbińska 1, 88-100 Inowrocław Przy Hotelu Salt House

Start
15 czerwca, godzina 9.00, zakończenie 16 czerwca 9.00
Wydarzenie otwarte dla osób z zewnątrz, każdy chętny będzie mógł wejść do lodowatej wody na jedną turę (10 minut) i spędzić z Roamovski Team.

Sylwetki uczestników 24 godzinnego wyzwania:

Irena Senator


Przygodę z zimnem zaczęłam w 2021 r. i od pierwszego wejścia do zimnej wody wiedziałam, iż jest to moja przestrzeń. Uczestnictwo w szkoleniach oraz Sztafecie 24 h w Sopocie, III Mistrzostwach Polski w Morsowaniu w Mielnie w 2023 r. i I Międzynarodowych Mistrzostwach w Morsowaniu V. Romanovskiego - Polska 2024, pozwoliły na pogłębienie wiedzy i lepsze zrozumienie zimna. Chęć odkrywania nowego napędza mnie do dalszego działania wiem, iż jeszcze wiele wyzwań i przygód przede mną.

Tobiasz Imbierski

Przedsiębiorca, który odnalazł spokój w kontakcie z zimnem. Pasjonat sportów walki, lodowych kąpieli i uczestnik wielu ekstremalnych wyzwań. Wielokrotny uczestnik Mistrzostw Polski oraz Międzynarodowych Mistrzostw w Morsowaniu (Aktualny rekord przebywania w lodowatej wodzie <2°C to 3:00 h).

Paweł Sosna

Jestem reprezentantem Polski w pływaniu zimowym oraz medalistą Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Ze sportem jestem związany od dziecka, 22 lata treningu różnych dyscyplin oraz ostatnie pływackie starty ultra, ukształtowały mnie to jako zawodnika - będzie atutem w sztafecie. Swoje sportowe życie łączę z służbą w 6 batalionie powietrznodesantowym.

Wojciech Głowacki

Prowadzę aktywny tryb życia. Bieganie, rower, siłownia, spacery, expozycja na zimno pozwalają mi cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym. Od 6 lat morsuje , a zimno stało się moją największą pasją. Mój osobisty rekord przebywania w lodowatej wodzie to 81min. Zdobyłem Śnieżkę zimą wchodząc na nią w szortach oraz morsowałem w temperaturze powietrza od +60 do -50, w komorze termo klimatycznej. W 2022 r. Zdobyłem mistrzostwo Polski w morsowaniu w kategorii mężczyzn do 79kg. Przekraczanie swoich własnych granic i wychodzenie ze strefy komfortu pozwala mi lepiej poznać samego siebie.

Krzysztof Sadowski

Sport i przekraczanie swoich własnych granic to moje drugie imię. Od najmłodszych lat trenowałem różne dyscypliny sportu: koszykówkę, siatkówkę, hokej, piłkę nożną, nurkowanie. Uwielbiam się sprawdzać na nowym nie znamy jeszcze dla mnie polu. Nie boję się wyzwań i chętnie podejmuję się kolejnych. 6 lat pierwszy raz zmierzyłem się z morsowaniem. Poczułem, iż to dyscyplina dla mnie. Należę też do Sulechowskiej grupy Pozytywnie Zmorsowani. Co raz wyżej stawiam sobie poprzeczkę, dlatego w tym roku wystartowałem w Mistrzostwach Sulechowa w Morsowaniu, gdzie w kategorii mężczyzn zająłem pierwsze miejsce. Nadszedł czas na kolejne wyzwania

Idź do oryginalnego materiału