W sezonie zimowym w Wieluniu, podobnie jak w znacznej części Polski, nie brakuje dni ze smogiem. Aktualny stan zanieczyszczenia powietrza można na bieżąco sprawdzać za pośrednictwem portalu INFO Wieluń.
Ruch i aktywność na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Sęk w tym, iż powietrze, którym oddychamy, nie zawsze jest tak „świeże”, jak byśmy chcieli. Podczas chłodniejszych dni ze zwiększoną siłą rozpalane są domowe piece, co skutkuje znacznym zwiększeniem obecności pyłów w powietrzu. Normy ich zawartości bywają przekraczane choćby kilkukrotnie.
Wiele budynków, zwłaszcza domów jednorodzinnych, wciąż ogrzewanych jest tzw. kopciuchami, w których oprócz „czarnego złota” niejednokrotnie lądują choćby odpady. W takiej sytuacji wystarczy trochę bezwietrznej pogody, żeby wskaźniki smogu zaczęły pokazywać ogromne stężenie toksycznych substancji, nieraz jedno z najwyższych na świecie.
Stan zanieczyszczeń powietrza na terenie gminy Wieluń jest monitorowany przez 24 godziny na dobę dzięki kilku czujników zintegrowanych z platformą Airly. Wskazania jednego z nich, zamontowanego na budynku wieluńskiego ratusza, można śledzić na bieżąco w portalu INFO Wieluń, w zakładce Pogoda (kliknij). Czujnik monitoruje ciśnienie, wilgotność, temperaturę oraz prędkość wiatru, a także zanieczyszczenie powietrza pyłami PM10, PM2.5 i PM1.
Te drobne cząsteczki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, gdyż mogą przedostawać się głęboko do układu oddechowego, a choćby do krwiobiegu. Wysokie stężenia pyłów mogą powodować zaostrzenie chorób układu oddechowego, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), a także prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych.
Znajomość poziomu zanieczyszczeń jest szczególnie ważna dla osób starszych, dzieci oraz tych z problemami zdrowotnymi. Dzięki regularnemu śledzeniu danych z czujnika można lepiej zaplanować codzienne aktywności, wybierając godziny, gdy jakość powietrza jest najlepsza, lub unikać intensywnego wysiłku w momentach podwyższonego poziomu zanieczyszczeń.