Czytanie „Nad Niemnem” w Ostrowcu Świętokrzyskim

1 rok temu
Zdjęcie: Czytanie „Nad Niemnem” w Ostrowcu Świętokrzyskim


„Narodowe Czytanie” powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się w sobotę (9 września) w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Zastępca prezydenta miasta Artur Łakomiec zauważył, iż w ostatnim czasie widać wzrost zainteresowania czytelnictwem, również w Ostrowcu.

– Czas pandemii był izolacją, która pokazała, iż warto pochylić się nad książkami. W naszej bibliotece znajdziemy wiele książek z każdej dziedziny. Do tego znajduje się ona w wyjątkowym miejscu, jakim jest Ostrowiecki Browar kultury – zaznaczył.

Jedną z czytających była Natalia, która przyznała, iż jest zafascynowana polskim pozytywizmem.

– Czuję, iż to literatura, którą doskonale rozumiem w przeciwieństwie do współczesnej twórczości. Godne uwagi jest to, iż coraz więcej młodych osób pojawia się na „Narodowym Czytaniu” – zwróciła uwagę.

Edyta Wojtiuk-Wołodkiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim zaznaczyła, iż dzisiejsze czytanie to próba przekonania zainteresowanych do często nie lubianej książki.

– „Nad Niemnem” ma przypiętą łatkę lektury szkolnej i niestety wielu osobom, źle się kojarzy. Chcemy to zmienić. Dlatego dzisiaj nie skupiamy się tylko na książce, ale też i na postaci Elizy Orzeszkowej, która moim zdaniem świetnie wpasowałaby się w dzisiejszą epokę – zauważyła.

Z kolei Barbara Bakalarz-Kowalska z Biblioteki Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Głuchowskiego zwróciła uwagę, iż dzisiejsze spotkanie to też piękne stroje z epoki, ale nie tylko.

– Jest również akcent muzyczny, bo wystąpił zespół Utewianie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczestnicy ostrowieckiego narodowego czytania mieli też okazję podziwiać występ teatru „Obibok”, działającego przy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Moim zdaniem „Narodowe Czytanie” to propozycja dla wszystkich – powiedziała przedstawicielka akademickiej biblioteki.

Dla uczestników przygotowano drobne upominki. Ponadto każdy, kto przyniósł własną książkę otrzymał pamiątkową pieczątkę „Narodowego Czytania”.

Idź do oryginalnego materiału