Dąbrowa Tarnowska centrum polskiej profilaktyki

1 rok temu
Zdjęcie: profilaktyka


Lekarze różnych specjalizacji z całej Polski już po raz ósmy uczestniczyli w Dąbrowskich Spotkaniach Klinicznych. Tym razem spotkanie przebiegało pod hasłem „Profilaktyka i wczesna diagnostyka w codziennej pracy lekarzy praktyków”.

O problemach w realizacji Programu Szczepień Obowiązkowych mówiła dr hab. n. med. Hanna Czajka, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Kierownik Poradni Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

– Szczepienia, zwłaszcza po pandemii są dlatego ważne, iż choroby zakaźne zaczęły wracać. Zaczynamy mieć pojedyncze, na szczęście, przypadki błonicy, co prawda nie u dzieci, a u starszych osób, ale to już jest bardzo niepokojący sygnał. Pojedyncze przypadki odry to też niepokojący sygnał. Bo w zbiorowisku osób, które nie mają uodpornienia i są wrażliwe na chorobę, może wybuchać ognisko epidemiczne.

O problemie zaćmy i jej leczeniu mówił dr hab. n. med. Tomasz Chorągiewicz z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Większość przypadków jest spowodowana wiekiem, adekwatnie jeżeli będziemy żyć odpowiednio długo to tą zaćmę będziemy mieć, częstość dąży do 100% we właściwym wieku, ale są przypadki, które występują wcześniej, wtórne do innych problemów. Na przykład zaćma pourazowa, odpowiednie chronienie oczu, nienarażanie na urazy jest w stanie zapobiec tym rodzajom zaćmy. Niektóre leki powodują zaćmę, na przykład leki sterydowe muszą być odpowiednio stosowane, tryb życia, palenie papierosów. Ważne jest badanie się okulistyczne w miarę regularne a zwłaszcza po 40 roku życia.

Jak mówi Fundator Fundacji „Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego”, ortopeda, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Ireneusz Kotela, coraz więcej przypadłości ortopedycznych to choroby cywilizacyjne.

– Długość życia się zwiększa, niekiedy operuję już takich pacjentów, którzy mają dziewięćdziesiąt kilka lat. Te schorzenia wymagają dobrego przygotowania przez wielospecjalistyczny zespół. Choroba zwyrodnieniowa jest krótko mówiąc chorobą społeczną i tych pacjentów jest coraz więcej cierpiących a endoprotezoplastyka jest dobrodziejstwem dla chorych.

Ósme Dąbrowskie Spotkanie Kliniczne odbyły się w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, w dawnej synagodze.

Idź do oryginalnego materiału