W Kanadzie coraz więcej osób choruje na grypę, szczególnie w pewnych regionach tego kraju – wynika z najnowszych badań. w tej chwili jest największa liczba zachorowań na grypę w Kanadzie od czasu ostatniego szczytu, który wystąpił na początku sezonu grypowego 2020–2021.
Część regionów jest mocniej dotknięta grypą niż inne. W 11 obszarach czterech prowincji odnotowano “szeroko rozpowszechnioną” aktywność grypy. Wszystkie prowincje i terytoria Kanady zgłosiły pewien poziom aktywności grypy, poza Nunavut.
Zeszłego tygodnia przeprowadzono prawie 12 000 testów na grypę. Najczęściej zarażającym wirusem był wirus grypy typu A, który nazywany jest też świńską grypą. Tylko 7,4% testów wykazało zakażenie innym typem grypy – grypą B.
W 2009 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię właśnie z powodu wirusa typu A.
Liczba osób hospitalizowanych z powodu grypy w Kanadzie rośnie. Szczególnie dotyczy to osób w wieku 65 lat i starszych. Tygodniowo na grypę trafia do szpitala 3,4 osób na 100 000 mieszkańców.
W ramach kontrolowania sytuacji zdrowotnej, monitorowane są także przypadki koronawirusa i wirusa RSV. Chociaż liczba zachorowań na grypę rośnie, to liczba osób zarażonych koronawirusem i wirusem RSV spada.
Objawy grypy mogą być podobne do objawów przeziębienia, ale są zwykle cięższe. W przypadku grypy mogą wystąpić gorączka, kaszel, bóle mięśni, ból gardła, utrata apetytu oraz zatkany nos. Czasami mogą wystąpić również biegunka, nudności i wymioty. Leki dostępne bez recepty mogą pomóc złagodzić objawy grypy.
Objawy zarażenia wirusem RSV mogą obejmować zatkanie nosa, kaszel, kichanie i gorączkę. Wystąpić może też spadek apetytu i energii.
Objawy COVID-19 mogą się różnić w zależności od osoby i wariantu wirusa, ale obejmują ból gardła, kichanie, katar, duszność, gorączkę, bóle mięśni, utratę węchu lub smaku, ból głowy, ból brzucha, biegunkę, wymioty i bardzo złe samopoczucie.