Dawna papiernia na Czyżkówku ma nowego właściciela. To znany ogólnopolski deweloper

2 godzin temu

Dawna papiernia na Czyżkówku stanie się kompleksem budynków wielorodzinnych? Teren nabyła firma Atal – ogólnopolski deweloper, który wybudował 31 tysięcy mieszkań. Wiele wskazuje jednak na to, iż zamierza go sprzedać.

Od 1921 roku na Czyżkówku – przy ulicy Siedleckiej, tuż nad samą Brdą – działała papiernia. Powstała na miejscu dawnej cegielni Gelhorma i początkowo funkcjonowała jako Papiernia Wielkopolska w Bydgoszczy. Jak pisał w najnowszym wydaniu „Kroniki Bydgoskiej” dr Marek Jeleniewski, na jej terenie istniała jedyna na Czyżkówku wieża ciśnień. Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono – przyjął on nazwę Bydgoskie Zakłady Papiernicze. Po ich upadku w 2008 roku – jak informuje ratusz – użytkownikiem wieczystym terenu została spółka Iber Bydgostia.

Obecnie po starej papierni został tylko gruz i pozostałości po budynkach, w których przebywają bezdomni. Spółka popadła w kłopoty finansowe, zatem w ostatnich latach komornik podjął próby licytacji sporego obszaru przy samej rzece. Jedną z działek nabyła spółka Arkada Invest (to teren między istniejącymi budynkami mieszkalnymi a ulicą Pileckiego). Pozostały obszar po dawnym zakładzie stał się wysypiskiem śmieci: sprawa wielokrotnie zgłaszana była do urzędu miasta. Ten, po przeprowadzeniu oględzin terenu, wydał decyzję nakazująca użytkownikowi terenu usunięcie zmagazynowanych odpadów. – W związku z niewykonaniem obowiązku wszczęto procedurę egzekucyjną. W październiku 2019 roku, zgodnie z przepisami, skierowano upomnienie – informowała w 2020 roku rzeczniczka urzędu miasta Marta Stachowiak.



Czy po pięciu latach jest nadzieja, iż teren po papierni zostanie nie tylko uprzątnięty, ale i zagospodarowany? Zakupiła go firma Atal. Funkcjonuje ona na polskim rynku nieruchomości od 35 lat. – Działamy w trzech sektorach: mieszkaniowym, biurowym oraz w segmencie apartamentów inwestycyjnych, wpływając na rozwój polskich miast. Do tej pory zrealizowaliśmy 160 projektów deweloperskich w całej Polsce, sprzedając 31 tysięcy mieszkań o łącznej powierzchni ponad 1,8 mln mkw. – opisuje spółka. W jej ofercie znajdują się inwestycje deweloperskie realizowane w ośmiu aglomeracjach miejskich w Polsce: warszawskiej, krakowskiej, śląskiej, wrocławskiej, poznańskiej, łódzkiej, trójmiejskiej oraz szczecińskiej.

Prezesem zarządu jest Zbigniew Juroszek – początkowo związany z branżą odzieżowo-tekstylną. Do 2023 roku, poza Atalem, był także współwłaścicielem STS – największej polskiej firmy działającej w branży bukmacherskiej; aktualnie za pośrednictwem swojej fundacji rodzinnej – jest udziałowcem w Entain CEE, do którego należy STS. Procedura nabycia rozpoczęła się latem zeszłego roku.

Nabyliśmy grunt w korzystnej cenie. Chcemy uzyskać pozwolenia i na razie rozważamy jego sprzedaż bądź będzie „w poczekalni. Na razie nie ma decyzji – mówił we wrześniu zeszłego roku podczas konferencji poświęconej wynikom spółki. Oznacza to, iż dąży ona do jego sprzedaży, a nie przeprowadzenia tam dużej inwestycji.

  • Na DK25 powstaną dwie najważniejsze obwodnice. Podpisano umowy

Zgodnie z niedawno uchwalonym planem miejscowym „Czyżkówko – Siedlecka – Mściwoja” na terenach poprzemysłowych zakłada się zabudowę wielorodzinną z funkcjami usługowymi na parterach budynków. Obowiązuje też urządzenie, co najmniej wskazanych na rysunku planu, ogólnodostępnych ciągów pieszo-rowerowych i zachowanie nasypu ziemnego, a także kształtowanie zabudowy i zagospodarowanie terenu (rozmieszczenie zieleni wysokiej), w sposób zapewniający otwarcia widokowe z istniejącego nasypu ziemnego, w kierunku terenów zieleni zlokalizowanych nad rzeką Brdą.

Wysokość zabudowy w granicach terenu jest zmienna – odpowiednio 11,0 m, 14,0 m, 17,0 m, 23,0 m i 26 m; najwyższe budynek mogą znajdować się przy ulicy Pileckiego, najmniejsze – tuż przy Brdzie (zabudowa będzie stopniowo zmniejszać wysokość w kierunku rzeki).

Idź do oryginalnego materiału