Decyzje w sprawie Nowej Huty, podatków, transportu i Programu „Otwarty Kraków”

1 tydzień temu

Wsparcie drobnej przedsiębiorczości w Nowej Hucie, zmiana nazwy ulicy, decyzje dotyczące podatków i planowania przestrzennego, działania na rzecz zrównoważonego transportu oraz przyjęcie Programu „Otwarty Kraków” na lata 2024–2028 – tym m.in. będą zajmować się radni na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa.

20 listopada w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 odbędzie się 14. sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której poruszony zostanie szereg kluczowych tematów istotnych dla miasta i jego mieszkańców.

W pierwszej części obrad Prezydent Miasta Krakowa przedstawi informacje dotyczące działań wspierających drobną przedsiębiorczość na obszarze Parku Kulturowego „Nowa Huta”. Jak wynika z dokumentów sesyjnych, omawiane będą propozycje w zakresie polityki czynszowej, co ma na celu ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorstw w tym szczególnym obszarze. Ponadto Prezydent zaprezentuje harmonogram remontów i rekonstrukcji nowohuckich neonów – elementów dziedzictwa kulturowego miasta. W tej części przewidziana jest także dyskusja z udziałem radnych.

W dalszej części obrad rozpatrzony zostanie projekt uchwały dotyczącej zmiany nazwy ulicy Ignacego Kriegera na Rodziny Kriegerów. Zmiana obejmie ulicę położoną w Dzielnicy II Grzegórzki, przecznicę ul. Francesco Nullo, a celem projektu jest podkreślenie wkładu całej rodziny Kriegerów w rozwój kultury i fotografii Krakowa.

Radni omówią także dwa projekty rezolucji dotyczące spraw ogólnopolskich. Pierwszy z nich, dotycząca przekazania samorządom gruntów Skarbu Państwa, ma na celu wsparcie budownictwa społecznego. Jak wskazuje projekt rezolucji, brak odpowiednich gruntów jest jedną z największych przeszkód w realizacji polityki mieszkaniowej na poziomie lokalnym.

Drugi projekt rezolucji dotyczy zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W projekcie proponuje się m.in. wprowadzenie obowiązku sprawdzania dokumentów tożsamości przy sprzedaży alkoholu oraz zwiększenie opłat za sprzedaż napojów wysokoprocentowych w małych opakowaniach, tzw. małpkach, co ma na celu ograniczenie ich dostępności i negatywnego wpływu na społeczeństwo.

W porządku obrad znalazły się również najważniejsze projekty uchwał dotyczące kwestii podatkowych. Radni omówią propozycje nowych stawek podatków od nieruchomości, które różnicują wysokość opłat w zależności od rodzaju i przeznaczenia obiektów. Rozpatrzone zostaną także stawki podatku od środków transportowych, gdzie zaproponowano preferencje dla pojazdów ekologicznych, spełniających normy emisji spalin EURO 5 i EURO 6. W kontekście finansów miejskich procedowane będą zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, dostosowujące budżet miasta do bieżących potrzeb i planów inwestycyjnych.

Podczas sesji radni podejmą decyzję o odstąpieniu od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Stary Prokocim – etap B”. Jak wynika z uzasadnienia projektu, decyzja ta jest podyktowana ograniczeniami w możliwościach realizacji planów inwestycyjnych na tym terenie.

Jednym z omawianych punktów będzie także projekt uchwały wprowadzający możliwość korzystania z komunikacji miejskiej na podstawie biletów parkingowych wydawanych na miejskich parkingach. Działanie to ma na celu wspieranie polityki zrównoważonego transportu oraz ograniczenie ruchu samochodowego w Krakowie.

Zaprezentowany zostanie również Program „Otwarty Kraków” na lata 2024–2028, który ma na celu promowanie różnorodności kulturowej i integracji społecznej w obliczu dynamicznych procesów migracyjnych. Jak wynika z dokumentacji, program powstał przy współpracy z partnerami społecznymi oraz ekspertami zajmującymi się inkluzją społeczną.

Oprócz tego radni będą omawiać bieżące sprawy, takie jak zwiększenie dotacji dla miejskich instytucji kultury, co ma wspierać rozwój lokalnej oferty kulturalnej i podnosić jej dostępność dla mieszkańców.

Obrady można śledzić online.

(materiał partnera)

Idź do oryginalnego materiału