Defibrylacja – wszystko, co warto wiedzieć o zabiegu ratującym życie

3 tygodni temu

Defibrylacja to jeden z najważniejszych zabiegów ratunkowych, które stosuje się w sytuacjach zagrożenia życia, zwłaszcza przy nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK). Chociaż dla osób, które nie znają zasad pierwszej pomocy, może wydawać się skomplikowana, to jej podstawowy cel jest bardzo prosty: przywrócenie prawidłowego rytmu serca dzięki impulsu elektrycznego. Ten artykuł jest dla Ciebie, o ile chcesz się dowiedzieć, kiedy i jak przeprowadzić defibrylację.

Defibrylacja – co to takiego?

Czym tak adekwatnie jest defibrylacja? To zabieg medyczny, podczas którego wykorzystuje się kontrolowany impuls elektryczny (prąd stały o określonej energii). Jej on stosowany w ramach resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w sytuacjach, gdy dochodzi do migotania komór, które mogą prowadzić do zatrzymania akcji serca. Najprościej mówiąc: celem defibrylacji jest odwrócenie fibrylacji. To podstawa pierwszej pomocy, która w wielu sytuacjach ratuje życie.

Do defibrylacji najczęściej używa się specjalnego urządzenia medycznego: automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), który w sytuacji zagrożenia życia może być obsługiwany choćby przez osoby bez specjalistycznego szkolenia. Pomagają w tym między innymi proste instrukcje głosowe.

Co istotne, w trakcie pomocy zwraca się uwagę na rytmy do defibrylacji – migotanie komór i częstoskurcz komorowy. To właśnie one zwiększają szansę na przywrócenie prawidłowego bicia serca. Oczywiście, istnieją również ich przeciwieństwa, czyli rytmy niedefibrylacyjne, które – jak możesz się już domyślać – uniemożliwią odwrócenie fibrylacji. To asystolia i PEA.

Kiedy wykonuje się defibrylację, a kiedy należy z niej zrezygnować?

Defibrylacja jest zalecana w przypadku dwóch głównych rytmów serca, o których wspominaliśmy już powyżej: to migotanie komór i częstoskurcz komorowy bez tętna. To stany, w których serce bije chaotycznie, niezdolne do efektywnego pompowania krwi, dlatego tak ważna jest szybka interwencja. Na szczęście nie musisz samodzielnie rozpoznawać rytmów defibrylacji – urządzenie AED zrobi to za Ciebie.

A kiedy należy zrezygnować z defibrylacji? Zgodnie z zaleceniami nie wolno jej wykonywać w przypadku, gdy pacjent albo sprzęt są mokrzy (np. w trakcie intensywnych opadów deszczu czy w wodzie). Oczywiście, defibrylacja nie jest również odpowiednia w momencie wystąpienia dwóch rytmów, o których już pisaliśmy: asystolii, czyli braku aktywności elektrycznej serca, a także PEA, czyli aktywności elektrycznej bez tętna.

Artykuł sponsorowane

Idź do oryginalnego materiału