Otwarta w niedzielę wioska edukacyjna na Campusie Bemke w Kleczy Dolnej ma tętnić życiem. Co planują tutaj w najbliższym czasie?
Wioska edukacyjna na Campusie Bemke w Kleczy Dolnej ma tętnić życiem. Tak przynajmniej zapowiadają w fundacji, którą ją wybudowała.
W niedzielę nowe budynki i pomieszczenia zaprezentowano rodzicom dzieci, którzy uczęszczają do tutejszejSzkoły Podstawowej im. Leona Bemke.
Wioska ma jednak otworzyć się dla innych w tym mieszkańców Wadowic i okolic.
Już w lutym rozpoczną się tutaj zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej Bemke, aktywności pozalekcyjne i działania dla rodzin. W Wiosce Edukacyjnej będą odbywać się obozy letnie „Wakacje z Pasją”, zjazdy “Indywidualnego Programu Rozwoju” oraz zielone szkoły dla młodzieży z całej Polski - informuje w swoim komunikacie Fundacja.
Jak mówią pomysłodawcy przedsięwzięcia – to ma być „nowa przestrzeń edukacyjna dla dzieci, młodzieży, rodzin i społeczności lokalnej”.
W różnorodnych przestrzeniach edukacyjnych wioski - w salach lekcyjnych, pracowniach plastycznej, chemicznej i nowoczesnej majsterkowni - MakerSpace - będą odbywały się lekcje oraz prowadzone będą zajęcia rozwijające zainteresowania dla dzieci, młodzieży oraz aktywności z udziałem społeczności lokalnej. W najbliższej przyszłości Wioska będzie służyła również uczestnikom wakacji organizowanych na Campusie. - komentuje Katarzyna Przybył-Tamowicz prezes Fundacji Campus Bemke.
Jak zapewnia pani prezes, to tutaj uczniowie, młodzież i dorośli już niedługo będą mogli uczyć się i uczestniczyć w różnych zajęciach oraz realizować własne projekty. Swoje miejsce znajdą tu całe rodziny.
Architektura Wioski Edukacyjnej nawiązuje formą do tradycyjnego, regionalnego budownictwa (wiejskie chaty), wykorzystuje materiały ceramiczne (glina), jednocześnie korzysta z nowoczesnych technologii oraz materiałów budowlanych. Wybudowano tutaj 10 połączonych ze sobą budynków oraz szklarnia o łącznej powierzchni dydaktycznej 3,3 tyś m2. Całość jest w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Budynki ocieplane są pompami ciepła i gazem ziemnym.
Budynki kompleksu podzielone na strefy nauki, pracy i odpoczynku, spaja kameralny dziedziniec, tworząc razem harmonijną przestrzeń – mówią przedstawiciele Campus Bemke.
Kolejne etapy projektu to rewitalizacja budynku Collegium Marianum na Kopcu, który zachowa swój historyczny charakter oraz budowa infrastruktury na potrzeby sportu i działalności kulturalnej.
Planujemy budowę tzw. Budynku Centralnego, który zapewni kompleksowe wsparcie dla działalności edukacyjnej. W nowym budynku znajdzie się m.in. zaplecze sportowe (sala gimnastyczna), przestrzenie dla działalności społeczno-kulturalnej, a także sala teatralna – dodają w Campusie.