Dolny Śląsk: Wynalazek z Wrocławia pomoże walczyć z rakiem

pulslegnicy.pl 1 miesiąc temu

Wrocławska firma CancerCenterAI stworzyła narzędzie, które może zrewolucjonizować walkę z rakiem na całym świecie. To system, który pozwala znacznie szybciej i skuteczniej wykryć komórki nowotworowe, a do tego błyskawicznie skonsultować diagnozę z innymi lekarzami. Narzędzie nie powstało przypadkiem. Inżynierowie stworzyli je, gdy nowotwór zaatakował głowę siostrzeńca założyciela firmy. – To Kuba jest naszą prawdziwą inspiracją. Chłopiec został błędnie zdiagnozowany. Miał szczęście wygrać walkę z rakiem. Ale to dzięki niemu dowiedzieliśmy się z pierwszej ręki, jak nieefektywny i powolny jest proces diagnozy raka – mówią młodzi przedsiębiorcy.

– Może się wydawać, iż medycyna jest dziś zdigitalizowana. A wcale tak nie jest. Szacuje się, iż w samej Ameryce 90% laboratoriów związanych z onkologią przez cały czas pracuje na mikroskopie i na papierowych dokumentach – mówi Wojciech Kępa z CancerCenterAI. Postawienie diagnozy przez histopatologa trwa około dwóch tygodni.

Jak to wygląda w praktyce? – Od pacjenta pobierany jest materiał do badań. Trafia do laboratorium, gdzie przechodzi przez szereg procesów. Na koniec mamy szkiełko z materiałem, które jest analizowane przez histopatologa. Lekarz na podstawie tego co widzi na tym szkiełku, wydaje diagnozę. Ten proces wygląda dziś tak, jak wyglądał 100 lat temu. A my możemy go znacznie przyspieszyć – przekonuje młody inżynier. Dodaje, iż w diagnostyce i terapii raka proces podejmowania decyzji wymaga łączonej opinii patologów, radiologów, genetyków i onkologów. Na dodatek problemem światowym jest niedobór naprawdę doświadczonych fachowców, z którymi można skonsultować najbardziej skomplikowane przypadki.

Co wymyślili wrocławscy inżynierowie? – Łączymy nową technologię obrazowania medycznego z najbardziej zaawansowanymi i futurystycznymi rozwiązaniami z dziedziny matematyki i informatyki – tłumaczą. Czyli? – Nasze oprogramowane, dzięki kamerze nakładanej na okular mikroskopu, pozwala zdigitalizować to, co znajduje się na szkiełku. Przenieść to do komputera. Ten plik lekarz może obejrzeć na ekranie, przeanalizować go, skonsultować – tłumaczy Kępa. – Wyobraźmy sobie operację. Chirurg podejrzewa nowotwór i wysyła do patomorfologa w szpitalu próbkę materiału. Ten ma 20 minut na diagnozę, bo pacjent leży rozkrojony na sali operacyjnej. Dziś to ogromny problem. W trudniejszych przypadkach histopatolog nie może skonsultować tego z innym specjalistą, bo nie wyśle przecież w tak krótkim czasie szkiełka kurierem. Jest skazany na siebie. choćby jeżeli nie jest pewien, musi wydać jakąś diagnozę, czasem będzie ona błędna. A dzięki naszemu rozwiązaniu, jednym kliknięciem może wysłać obraz do innego lekarza, który może podzielić się swoją wiedzą. To może być specjalista choćby z drugiego końca świata – opowiada wrocławianin. Jest też sztuczna inteligencja, która wspomaga w diagnozie. – Oczywiście nie zastąpi lekarza. Ale to trzecie oko. Mamy kilka algorytmów, dzięki którym trudniej przeoczyć komórki nowotworowe – podkreśla Wojciech Kępa.

Ten system pracuje już w kilkunastu miejscach w Polsce – szpitalach i laboratoriach. Ale władze Dolnego Śląska chcą pomóc inżynierom z Wrocławia zaistnieć także poza Polską. Samorządowcy wysłali ich na targi technologiczne, najpierw do Kanady, teraz do USA. – Nie byłoby to możliwe, gdyby nie projekt Going Global 4.0. To już jego kolejna edycja. W jej ramach zaplanowaliśmy 28 misji gospodarczych dla 280 przedsiębiorców – podkreśla wicemarszałek Dolnego Śląska Wojciech Bochnak.

Idź do oryginalnego materiału