Domostawa: Uroczystości ku czci Ofiar Wołynia z patronatem Karola Nawrockiego

5 godzin temu

Przypomnijmy, iż uroczystości odbywające się pod miejscowym Narodowym Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej stanowią centralny element obchodów 82. rocznicy tzw. Krwawej Niedzieli.

Obchody

To właśnie wówczas, a ujmując to ściślej, 11 lipca 1943 r., w niemal stu miejscowościach doszło do brutalnych ataków ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańców. Rocznica ta uznawana jest za symboliczny punkt kulminacyjny ludobójstwa.

W Domostawie spotkają się przedstawiciele rodzin kresowych, środowisk patriotycznych, organizacji społecznych i władz państwowych, aby wspólnie uczcić pamięć pomordowanych.

Program obchodów przewiduje m.in. mszę świętą koncelebrowaną przez biskupa seniora diecezji sandomierskiej Edwarda Frankowskiego. Liturgia będzie momentem wspólnej modlitwy i refleksji, a także wyrazem hołdu dla ofiar tych tragicznych wydarzeń.

Istotnym elementem domostawskiej przestrzeni pamięci pozostaje oczywiście Pomnik Rzezi Wołyńskiej autorstwa Andrzeja Pityńskiego, który został odsłonięty w lipcu 2024 r. Monument przedstawia scenę męczeństwa rodziny kresowej i uchodzi za jeden z najbardziej przejmujących symboli poświęconych polskim ofiarom ukraińskiego nacjonalizmu.

Obiekt powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika i stanowi trwały znak pamięci o ofiarach cywilnych, które zginęły wyłącznie z powodu swojego pochodzenia.

Element państwowy

Uroczystości w Domostawie realizowane są już po formalnym ustanowieniu przez Sejm Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa OUN i UPA. Projekt ustawy w tej sprawie złożyli politycy PSL.

Dokument został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę 2 lipca 2025 r. i określa 11 lipca jako datę corocznych obchodów. Nowe święto państwowe ma przypominać o dramacie setek tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej, którzy stali się ofiarami zorganizowanych czystek etnicznych.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent-elekt Karol Nawrocki, który w dalszym ciągu pozostaje jednocześnie prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Warto wspomnieć, iż jeszcze w czasie kampanii wyborczej, Nawrocki odwiedził Domostawę podkreślając tam, iż pielęgnowanie pamięci o Ofiarach Wołynia będzie jednym z kluczowych punktów jego prezydentury.

Jak podkreślają organizatorzy uroczystości, obchody w Domostawie są odpowiedzią na obowiązek pamięci – zarówno historycznej, jak i moralnej.

Idź do oryginalnego materiału