Setki osób z całego regionu przyjechało dziś (niedziela, 10 września) oo Parku Etnograficznym w Tokarni, gdzie realizowane są wojewódzkie dożynki. Podczas nabożeństwa poświęcone zostały wieńce, które potem zostały przeniesione w korowodzie przed główną scenę. Tam także prezentują się zespołu ludowe.
Wśród nich są m.in. Echo Łysicy, Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka, Zespół Leśnianie, Echo Łysicy, Kapela Działoszacy i Kapela Jędrusie.
Dożynki, to wielkie święto nie tylko naszych rolników, ale także nas wszystkich, bo dzięki nim na świętokrzyskich i polskich stołach nie brakuje chleba, powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
– W Polsce na szczęście nie brakuje żywności. To bezpieczeństwo żywnościowe, dzięki pracy rolników jest zabezpieczane. Żniwa w tym roku nie były łatwe. Różne były przeciwności losu, aury i wzrosty cen, ale dzisiaj świętujemy i dziękujemy naszym rolnikom – dodał Andrzej Bętkowski.
Bardzo się cieszę, iż tegoroczne dożynki realizowane są właśnie w Parku Etnograficznym w Tokarni, powiedziała Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
– Dożynki realizowane są w wyjątkowym miejscu, w skansenie w Tokarni. Pokazuje ono przekrój, jak zmieniała się polska wieś. Byłoby to wspaniałą tradycją, gdyby te dożynki każdego roku były w Tokarni. Mam nadzieję, iż tak właśnie będzie. Dożynki, to wielkie święto rolników naszego pięknego województwa świętokrzyskiego – przyznała Renata Janik.
Dożynki, to wielkie święto. Praca polskich rolników jest nieoceniona i nigdy dość podziękowań dla trudu polskiego rolnika, powiedział z kolei Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury.
– My, jako rządzący możemy tylko i wyłącznie pomagać naszym rolnikom w ich codziennej pracy, jeżeli chodzi o ceny nawozów, ale też o przedłużenie embarga na np. na zboże i produkty rolne z Ukrainy. Musimy chronić rodzimy rynek i pracy polskiego rolnika – podkreślił Grzegorz Witkowski.
W dożynkach udział bierze także senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. Jak przyznał, dożynki są też po to, by się przekonać, iż najsmaczniejszy na świecie jest nasz powszedni, świętokrzyski chleb.
– Został on wypieczony ze zboża, które wydała nasza ziemia, ziemia Świętego Krzyża. Dożynki są też po to, byśmy podziękowali za ten chleb, za trud rolników, za naszą Polskę i siebie nawzajem – dodał Krzysztof Słoń.
Podczas dożynek wojewódzkich rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwycięski będzie reprezentować nasze województwo 24 września podczas dożynek prezydenckich w Warszawie.
Impreza w Tokarni, na którą wstęp jest bezpłatny potrwa do 19.00.