Związek Klubów Polskich, na czele którego stoi dr Łucja Mirowska-Kopeć, celebrujący w tym roku 95 rocznicę powstania zaprosił wszystkich do ogrodu kościoła św. Rozalii w Harwood Hts na Dożynki, czyli Święto Plonów.
To wywodzące się wielowiekowej tradycji polskie święto ma na celu złożenie podziękowań Bogu za udane zbioru oraz celebrację trudu pracy rolników, którzy całe swoje życie poświęcają ciężkiej pracy na roli. Oczywiście dziś na amerykańskiej ziemi święto to ma bardziej symboliczny wymiar i jest częścią polonijnego folkloru, który od zapomnienia starają się ocalić działacze polonijnych organizacji oraz Teatr Ludowy Rzepicha. Celebracja rozpoczęła się od powitania zebranych przez tegoroczną Królową Parady 3 Maja Mariannę Mosz, następnie Alina Szymczyk wraz ze swoimi aktorami zaprezentowała spektakl słowno-muzyczny “Być Polakiem to honor”, podczas którego została odśpiewana przy współudziale członków Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II pieśń hymniczna “Rota” Marii Konopnickiej, która była jednym z konkurentów do stania się hymnem Polski. Spektakl nawiązywał w swej wymowie do najważniejszych wydarzeń historycznych, wielkich zwycięstw, a także tragicznych porażek.
Kolejnym punktem obchodów był koncert orkiestry wojskowej Illionois Army National Guard Band z solistką Emily Perkins. Po koncercie odbyło się nabożeństwo dożynkowe. Podczas mszy św. celebrowanej przez ks. Marka Smółkę, Kapelan ZKP i proboszcza ks. Grzegorz Lorens poświęcono płody ziemi, kwiaty, bochny chleba oraz wieńce i serduszka uwite ze zbóż, które do ołtarza nieśli organizatorzy dożynek – Łucja Mirowska-Kopeć i honorowy prezes Jan Kopeć, wicekonsul Agata Grochowska, Królowa Parady 3 Maja wraz z Damami Dworu oraz starostowie dożynek – Krystyna Sanakiewicz, dyrektor artystyczna i choreograf zespołu tanecznego „Wawel” i Bogdan Placek, prezes Klubu Pilzno i okolice w asyście Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki. Chór im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Jadwigi Koszałki zapewnił oprawę muzyczną nabożeństwa. I tak dotrwaliśmy do głównej części Dożynek czyli spektaklu „Bochen chleba wam dajemy” w wykonaniu Teatru Ludowego “Rzepicha”. Składał się on z trzech części. Każda z nich była obrazowana przyśpiewkami oraz tańcem i recytacją. Była ściśle związana z polskim folklorem oraz miała wymiar symbolicznych nawiązujący do tradycji chłopskich.
W ostatniej części spektaklu zaproszono na scenę przedstawicieli polonijnych mediów, duchowieństwa, Gwardii Narodowej Illinois, wicekonsul Agatę Grochowską oraz polonijnych organizacji, którym przy dźwiękach przyśpiewek ludowych składano gratulacje oraz wręczono im dożynkowe wieńce i serduszka. Wśród wyróżnionych znalazł się także nasz fotoreporter Andrzej Brach oraz magazyn Program. Serdecznie dziękujemy! Po gratulacjach, podziękowaniach i obowiązkowej sesji fotograficznej tancerki zespołu “Wawel” zaprezentowały mazura, polski taniec narodowy. Po zakończeniu części oficjalnych uczestników Dożynek zaproszono do zabawy przy muzyce Marka Kalinowskiego.
Podczas Dożynek można było także odwiedzić stoiska wystawców oraz posmakować polskich przysmaków. Były placki ziemniaczane, golonki, gołąbki, kiełbaski z rusztu, słodkie bułeczki, ciasta oraz lody i napoje chłodzące. Na koniec obyło się losowanie loterii fantowej.