Dwa oddziały jarocińskiego szpitala do likwidacji. Decyzja została podjęta. Co z pacjentami i pracownikami?

1 dzień temu
Zdjęcie: Dwa oddziały jarocińskiego szpitala do likwidacji. Decyzja została podjęta. Co z pacjentami i pracownikami? | foto Archiwum GJ


O tym, iż oddziały ginekologii, położnictwa i noworodkowy Szpitala Powiatowego w Jarocinie przynoszą straty, było wiadomo od dłuższego czasu. Zapytania o ryzyko likwidacji ginekologii, prezes Beata Walczak-Silińska, w kwietniu, w wywiadzie dla Gazety Jarocińskiej, powiedziała:

- Można by na przykład zamknąć ginekologię, która przynosi straty, ale co w tej sytuacji z pacjentkami? Ja nie podejmę takiej decyzji.

Pracę stracą lekarze oraz ok. 30 pielęgniarek i położnych z jarocińskiego szpitala

Teraz okazuje się, iż decyzja została podjęta. Próbowaliśmy skontaktować się z prezesem szpitala i ze starostą jarocińskim, ale nie odbierają telefonu - będziemy ponownie próbować.

Z niepotwierdzonych informacji wynika, iż zdecydowano o likwidacji oddziałów położniczego i noworodkowego oraz bloku porodowego. Będą one działały tylko do końca lipca. Personel ma wtedy dostać trzymiesięczne wypowiedzenia i od listopada tych oddziałów nie będzie w jarocińskim szpitalu. Zostanie ginekologia w ograniczonym zakresie.

Według naszych informacji, pracę stracą lekarze oraz ok. 30 pielęgniarek i położnych.

Przypomnijmy, iż w 2020 r. oddziały: ginekologii, położnictwa i noworodkowy, zostały przeniesione do nowych pomieszczeń w rozbudowanym wówczas szpitalu. Z nowymi, diametralnie lepszymi warunkami niż poprzednie, wiązano wiele nadziei.

- Przygotowaliśmy dwuosobowe pokoje z oddzielnymi węzłami sanitarnymi - łazienką i ubikacją. A sala cięć cesarskich usytuowana została bezpośrednio obok bloku porodowego - wymieniał wówczas dr n. med. Włodzimierz Budzyński.

A ówczesny prezes Szpitala Powiatowego w Jarocinie - Henryk Szymczak, dodał:

- Zależało nam, żeby te oddziały zaczęły jak najszybciej funkcjonować w nowych, lepszych warunkach. Chcemy zwiększyć liczbę porodów w naszym szpitalu, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za nie bez limitu.

https://jarocinska.pl/wiadomosci/nowy-numer-infolinii-min-dla-programu-czyste-powietrze-wprowadzil-wojewodzki-fundusz-ochrony-srodowiska-i-gospodarki-wodnej-w-poznaniu/WKOSsDJRD69TKNRyyK6l

Burmistrz Jarocina: Boję się myśleć, co to oznacza dla pracowników i naszego szpitala

W sprawę zaangażowała się burmistrz Jarocina Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, do której dzisiaj od rana zgłaszają się zagrożeni utratą zatrudnienia, pracownicy szpitala z prośbą o interwencję.

- Mam spotkanie za spotkaniem. To bardzo poważna sprawa. Boję się myśleć, co to może oznaczać nie tylko dla tych ludzi, ale i dla naszego szpitala - stwierdza Urszula Wyremblewska-Korzyniewska.

Z niepotwierdzonych informacji wynika, iż Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował zarządowy jarocińskiego szpitala utworzenie oddziału wieloprofilowego, czyli takiego, który łączyłby kilka specjalizacji. Takie oddziały są już tworzone, między innymi w szpitalu w Gostyniu.

Ministerstwo zdrowia zapewnia, iż szpitale, które się zrestrukturyzują, zostaną oddłużone. Szpitala Powiatowego w Jarocinie zakończył 2024 rok z zadłużeniem na poziomie 4,3 mln zł. Sam oddział ginekologiczno-położniczy rocznie wygenerował ok. 5 mln zł straty.

https://jarocinska.pl/wiadomosci/trzy-rodzaje-szkolen-oferuje-jarocinskie-centrum-edukacji-i-kariery-zostaly-ostatnie-miejsca-sonda/P9iN1WvVzcu2IQteBEI2
Idź do oryginalnego materiału