Piotr Tarczyński pokaże w Chełmku cykl fotografii „Dym”. Wystawa uchwyci ulotne formy, które powstają tylko raz i nigdy więcej.
Wernisaż wystawy fotografii Piotra Tarczyńskiego „Dym” rozpocznie się w piątek 6 czerwca o godz. 19 w Galerii Epicentrum przy Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji (MOKSiR) w Chełmku.
Piotr Tarczyński w nowym cyklu odchodzi od klasycznych tematów. Zamiast krajobrazów czy reportaży pokazuje fotografie dymu. Powstały przy użyciu kadzidełek kupionych w Tajlandii jeszcze w 1999 roku. Artysta podkreśla, iż każde zdjęcie to zapis niepowtarzalnej chwili, której nie da się odtworzyć.
„Dym. Fotografowanie dymu to dla mnie działanie poza głównymi tematami: krajobrazem, reportażem, makrofotografią, dokumentacją. Co istotne, to działanie rozciągnięte w czasie, mające swój początek i koniec. Początek, używam kadzidełek z 1999 roku a kupionych w Tajlandii. Koniec, niedługo ich nie będzie” – mówi Piotr Tarczyński.
W swoich pracach autor łączy poetyckie podejście do obrazu z precyzją techniczną. Fotografuje dym nie jako temat przypadkowy, ale jako przestrzeń dla wyobrażenia, marzeń i wizji. Wystawa pokazuje te aspekty fotografii, które trudno uchwycić, nieoczywistość, ruch, niepewność formy.
Piotr Tarczyński urodził się w Oświęcimiu, mieszka w Brzezince. Pracuje w dziale promocji Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, wcześniej przez ponad 20 lat był związany z mediami tradycyjnymi i elektronicznymi. Zdobył między innymi Brązowy Medal FIAP oraz Brązowy Medal Fotoklubu RP. Jako fotograf chętnie łączy dokumentację z eksperymentem.
„Dym, w tym jednym słowie są między innymi marzenia, wyobrażenia, fantazje, wizje, wspomnienia, ukrycia. W fotografiach dymu znajduję moment uchwycenia niepowtarzalnej chwili, która nigdy, nigdy więcej się nie powtórzy. To również niezwykle ważna cecha fotografii samej w sobie” – dodaje artysta.
Cykl „Dym” to jego autorska wypowiedź artystyczna, związana z osobistym przeżyciem i refleksją. Tarczyński zaprasza widzów do spojrzenia na fotografię nie tylko jako dokument, ale jako zapis emocji i myśli.
Ekspozycja będzie dostępna będzie do 8 lipca w godzinach otwarcia ośrodka. Wstęp jest bezpłatny.