Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

5 godzin temu

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Holokaustu. Uniwersytet Rzeszowski i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie tego dnia organizują na Podkarpaciu po raz siedemnasty Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Obchody w naszym regionie są organizowane w kilkunastu miastach i miejscowościach m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Korczynie, Przemyślu, Lubaczowie, Jarosławiu, Leżajsku, Wiśniowej, Tyczynie, Błażowej i w Sanoku. Podczas uroczystości realizowane są modlitwy za zamordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowane są pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.

Źródło: Materiały IPN

Wszystkie miejsca i wydarzenia są równie ważne. 27 stycznia, w 80. rocznicę wyzwolenia obozu niemieckiego KL Auschwitz, w Rzeszowie o godz. 10 na Nowym Cmentarzu Żydowskim przy alei Rejtana (wejście od ulicy Dołowej) rozpocznie się uczczenie Ofiar Holocaustu modlitwą z udziałem rabina Shalom Ber Stamblera – Chabad Lubawicz w Warszawie.

Wszystkie podejmowane w tym czasie inicjatywy to wyraz głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka. Podczas obchodów do Polski przyjeżdżają goście z różnych stron świata, zwykle ocaleni, którzy przeżyli eksterminację lub ich potomkowie i członkowie rodziny, którzy dzielą się swoją historią.

XVII obchody realizowane są pod honorowym patronatem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla i prezydenta miasta Rzeszowa Konrada Fijołka. Organizatorami są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski.

Plan obchodów XVII Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu 2025

Idź do oryginalnego materiału