Dzień skupienia w Keysborough | Relacja

portalpolonii.com.au 2 tygodni temu

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough przeżyliśmy wielkopostny dzień skupienia ze Świętym Michałem Archaniołem. Poprowadził go ks. Dominik Karnas CSMA – michalita, proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej z Horsley Park (w Sydney).

W 2021 roku ks. Dominik prowadził rekolekcje, które zaowocowały w Keysborough powstaniem „Bractwa Św. Michała Archanioła” prowadzonego przez panią Jadwigę Gudonowicz. Grupa ta spotyka się na nabożeństwach, które realizowane są w ostatni poniedziałek każdego miesiąca. Od tej pory po każdej Mszy Świętej odmawiana jest – opracowana przez papieża Leona XIII – modlitwa-egzorcyzm do Świętego Michała Archanioła, upraszająca jego wstawiennictwo i ochronę.

W tradycji chrześcijańskiej Święty Michał Archanioł jest niebieskim wojownikiem walczącym przeciwko siłom zła, chroniącym ludzkość przed ich wpływem. Kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, Archanioł Michał miał wtedy wystąpić i z okrzykiem „Któż jak Bóg” wypowiedzieć wojnę szatanom. Michał jest również postrzegany jako opiekun i przewodnik dusz, który pomaga wiernym w ich duchowych zmaganiach, oferując ochronę i wstawiennictwo.

W swoich homiliach w sobotę i niedzielę ks. Dominik przypomniał obecnym historie objawień Świętego Michała Archanioła na Górze Gargano. To właśnie tam Święty Michał ukazał się w 490 roku biskupowi Siponto, prosząc o poświęcenie jaskini, która miała stać się miejscem kultu i modlitwy. Św. Michał skierował takie słowa do biskupa: „Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja jestem jej strażnikiem. Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie. Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane”. Te pierwsze objawienie św. Michała, określane jest epizodem zagubienia byka. Dwa lata później mieszkańcy Sipontu za wstawiennictwem Św Michała, w cudowny sposób odparli atak przeważającej siły germańskiego plemienia barbarzyńców, Odoaker.

Do kolejnych objawień doszło w 1656 roku podczas epidemii dżumy. Biskup Alfonso Puccinelli modlił się w grocie za wstawiennictwem św. Michała i prosił o pomoc. Archanioł objawił mu się i powiedział, aby poświęcił kamyki znajdujące się w jaskini. Każdy chory, który ich dotknął zostawał uzdrowiony.

Grota na Górze Gargano położona tylko w odległości 30 minuty jazdy od San Giovanni Rotondo o 4 godziny jazdy od Rzymu. Do dzisiaj jest miejscem kultu i słynie z wielu uzdrowień duchowych i fizycznych. Grota na Górze Gargano, nazwana „niebiańską bazyliką”, przemawia do wiernych na całym świecie. Jest to jedyna świątynia na ziemi, która nie została poświęcona ręką człowieka. Zrobił to sam Michał Archanioł.

Św. Ojciec Pio odsyłał do groty swoich penitentów w ramach pokuty i zadośćuczynienia. Grotę tę odwiedzał św. Franciszek, św. Jan Paweł II i wielu innych świętych, papieży i osób koronowanych. Patronat nad tym świętym miejscem sprawują księża michalici.

Ks. Dominik Karnas CSMA
Anielska Relikwia

Ks. Dominik przypomniał, iż założycielem księży michalitów i sióstr michalitek był błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz. Kapłan, żyjący w latach 1842–1912 wypowiedział ostrą walkę narodowym wadom Polaków. Rozwiązanie problemów społecznych widział w dobrym wychowaniu młodzieży i podniesieniu moralnym całego społeczeństwa. Przez siedem lat był uczniem św. Jana Bosko (we Włoszech). Złożył wszelkie wymagane dokumenty z prośbą o założenie zakonu. Niestety dopiero po jego śmierci 29 września 1921 roku Biskup Krakowski Adam Stefan Sapieha wydał dekret erekcyjny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Natomiast 15 czerwca 1966 roku zgromadzenie zostało zatwierdzone na prawie papieskim. Proces beatyfikacyjny ks. Bronisława Markiewicza rozpoczął się w 1958 roku. 19 czerwca 2005 ks. Bronisław Markiewicz został beatyfikowany w Warszawie.

W czasie dwóch dni skupienia wiele osób przyjęło szkaplerz. Ks. Dominik przywiózł dewocjonalia m.in. skałki z groty Gargano. Przy czym wyraźnie zaznaczył, iż nie są to talizmany ani amulety, ale w połączeniu z modlitwą i wiarą stanowią tarczę przed złym. Zaprosił wszystkich do groty na Górze Gargano.

W sobotę mieliśmy okazję porozmawiać z naszym gościem przy skromnym lunchu w naszej bibliotece.

Dziękujemy księże Dominiku za odnowienie i ożywienie kultu św. Michała Archanioła w naszej społeczności w Keysborough.

Małgorzata Moszczyńska

Zdjęcia załączone do relacji pochodzą z archiwum Małgorzaty Moszczyńskiej.

Idź do oryginalnego materiału