— Nie jestem z Wrocławia, więc mam jeszcze swoje groby, a tu przyjechałam na grób szwagra i tyle — wyjaśnia Iwona, mieszkanka Kędzierzyna-Koźla.
Ruch zauważalny jest również w przycmentarnych sklepikach.
— Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na stroiki. Najpierw idą sztuczne kwiaty, a w ostatnich dniach będą szły doniczki. No i kupują takie drobne rzeczy, wrzosy, wkłady. Mówią, iż drogo, iż wszystko poszło w górę. No a ceny się zmieniły od czasów pandemii. No i są takie, jakie są. Ceny zniczy zaczynają się od 5 złotych wzwyż, choćby do 150 złotych, a kompozycje kwiatowe sztuczne od 35 złotych wzwyż — informuje nas Katarzyna, sprzedawca.
Wybór zniczy czy kwiatów jest ogromny, ale jak przyznają nasi rozmówcy, najważniejsza jest pamięć o zmarły.
— Do Wszystkich Świętych nie trzeba się przygotowywać. Po prostu posprzątać groby i zadbać, żeby było ładnie i tyle — mówi Iwona, odwiedzająca osobowicki cmentarz.
— Posprzątałam i w następnym tygodniu znowu przyjdę i zgrabię liście — dodaje Danuta, której zdrowie nie pozwala odwiedzać groby bliskich tak często, jakby chciała.
— Byłam u najbliższych, to znaczy u siostry, u jednej babci, u drugiej babci, u dziadka, u rodziców, u teściowej, wujka i męża babci, także dosyć sporo — wylicza Marzena, mieszkanka Wrocławia.
Na cmentarzu osbowickim spotkaliśmy panią Wandę, która często bywa na grobach bliskich.
— U mnie wygląda tak, iż jestem dzień jeszcze przed Wszystkimi Świętymi, ale ja jestem tak raz na dwa tygodnie tutaj. Tu mam teściową, mamę i ojca. Także ja jestem często i w pierwszy dzień świąt zawsze jestem — podkreśla Wanda, którą spotkaliśmy podczas uporządkowywania grobu bliskich.
W internecie coraz częściej pojawiają się ogłoszenia firm i osób oferujących usługi sprzątania grobów. Z takiej możliwości jak nam powiedział właściciel jednej z firm zajmującej się opieką nad grobami, korzystają najczęściej osoby, które mieszkają za granicą i nie mają możliwości być na grobach bliskich, tak często jakby chcieli. Zapytaliśmy odwiedzających cmentarz osobowicki czy korzystają z takich usług.
— Nie. Nie korzystam, czasami leży jakieś karteczki, ale ja na razie nie korzystam — wyjaśnia Wanda, która sama dba o groby.
— Nigdy nie korzystam i chyba nie będę korzystać. Podejrzewam, iż to też jest koszt. Jak jest tyle tych grobów, to na samych osobowicach mamy 10 grobów najbliższej rodzinny. To już byłyby ogromne koszty, co nie mówiąc o grabiszynku, za Wrocławiem jeszcze, na Bardzkiej, także to trochę byłyby już koszty — tłumaczy Marzena, mieszkanka Wrocławia.
By ułatwić mieszkańcom dojazd na cmentarze, MPK zachęca do korzystania z komunikacji zbiorowej.
— Okres Wszystkich Świętych, to jest taki okres, do którego przygotowujemy się w sposób szczególny. W szczególny sposób mobilizujemy się, a to wszystko po to, żeby mieszkańcy mogli w sposób komfortowy i bezpieczny dotrzeć do największych nekropolii, do miejsca spoczynku swoich bliskich. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przygotowaliśmy tę ofertę dodatkową w postaci dodatkowych linii autobusowych i tramwajowych. Dziewięć linii tramwajowych, siedem linii autobusowych. Wiele z linii tradycyjnych zwiększa swoją częstotliwość — informuje Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.
Podczas Święta Wszystkich Świętych również dolnośląscy policjanci prowadzą wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na drogach naszego województwa.
— Policjanci podobnie jak w latach poprzednich będą zobligowani do tego, żeby wyłuskiwać z ruchu drogowego kierowców, którzy popełniają wykroczenia, ze szczególnym naciskiem na wykroczenia w ruchu drogowym. Podobnie jak w latach minionych zero tolerancji dla wszystkich kierujących pod wpływem alkoholu, jak i również innych środków odurzających. Korzystając z okazji, chcę przypomnieć, iż policjant ruchu drogowego wyposażony w białe elementy ma pierwszeństwo w kierowaniu ruchem przed sygnalizacją świetlną, jak i również przed znakami pionowymi, czy poziomymi ułożonymi na jezdni. Jest to bardzo istotny element, o którym bardzo często kierowcy zapominają — apeluje do kierowców o rozwagę st. asp. Łukasz Porębski z sekcji prasowej komendy wojewódzkiej policji we Wrocławiu.
Aby nic i nikt nie zakłócił nastroju spokoju i zadumy, należy pamiętać obowiązującej już od 26 października zmianie organizacji ruchu.
— Zmiany będą w dużej mierze analogiczne jak w latach poprzednich. W większości one polegają na eliminacji parkowania w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarzy. Natomiast największe zmiany nastąpią 1 listopada w piątek i będą one głównie dotyczyć największych nekropolii, czyli cmentarza osobowickiego oraz cmentarza grabiszyńskiego — informuje Andrzej Brzoza z wydziału inżynierii miejskiej UM Wrocławia.
Policja apeluje do osób odwiedzających groby bliskich o pozostawienie cennych przedmiotów domu i zachowanie ostrożności.
— W zakresie osób, które odwiedzają nekropolię, zwracamy się z prośbą o zachowanie szczególnych środków ostrożności. Nie trzymać przedmiotów wartościowych na wierzchu. Wszelkiego rodzaju torebki, portfele należy chować w miejscu do tego przystosowanym. Wewnątrz pojazdu, jak i również wchodząc do komunikacji zbiorowej, należy zwracać szczególną uwagę na bagaż, który jest dla nas cenny — jeszcze raz apeluje st. asp. Łukasz Porębski z sekcji prasowej komendy wojewódzkiej policji we Wrocławiu.
— No co jeszcze? Trzeba pilnować. Do umarłych trzeba przychodzić, nie? Bo kto przyjdzie? — kończy naszą rozmowę Wanda, mieszkanka Wrocławia.
Więcej na temat zmiany organizacji ruchu, mapki, rozkłady jazdy MPK, parkingi w materiale poniżej:
Kliknij tutaj: https://echo24.tv/jak-dojechac-na-cmentarze-zmiana-organizacji-ruchu/