Dzień Żałoby Narodowej – czas modlitwy i refleksji

vdg.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Foto: wochenblatt.pl


Jak co roku, członkowie mniejszości niemieckiej zgromadzili się dwie niedziele przed pierwszą niedzielą adwentu, aby uczcić pamięć ofiar wojny, tyranii i prześladowań w okupowanych krajach i w samych Niemczech.

W tym roku Dzień Żałoby Narodowej przypadł na 17 listopada 2024 roku. To właśnie w tym dniu w niemieckim Bundestagu oraz na terenie całych Niemiec w miejscach pamięci, kościołach i na cmentarzach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary przemocy i wojen. Również w Polsce członkowie mniejszości niemieckiej zorganizowali obchody upamiętniające, w tym szczególnie w województwie opolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim.

W ramach obchodów Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zaprosił do udziału w nabożeństwie ekumenicznym w języku niemieckim w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu – Nowa Wieś Królewska. Oprawę muzyczną zapewnił organista Michał Blechinger oraz zespół BSA Brass, który po zakończeniu liturgii podkreślił wagę pamięci o tych wydarzeniach swoim wyjątkowym występem. Po występie około 30 osób spotkało się w siedzibie DFK Nowa Wieś Królewska, gdzie w przyjaznej atmosferze poprowadzono między sobą dyskusje przy pysznej i ciepłej kawie i herbacie. W tym dniu Rafał Bartek, przewodniczący ZNSSK, Joanna Hassa, dyrektor biura ZNSSK, oraz Waldemar Gielzok, członek DFK Nowa Wieś Królewska, oddali również hołd przy pomniku poległych, składając wieńce i zapalając znicze.

W województwie opolskim znicze zapłonęły także przy miejscach pamięci m.in. w Dobrodzieniu, Reńskiej Wsi i Borkach Wielkich. Natomiast członkowie mniejszości niemieckiej w województwie śląskim oddali hołd ofiarom wojny i tyranii w Stolarzowicach i Siemianowicach Śląskich.

W ramach obchodów Dnia Żałoby Narodowej także członkowie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej zebrali się na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego, gdzie podczas modlitwy złożyli wieńce i zapalili znicze. Następnie udali się do Domu Kopernika, gdzie przy kawie i ciastku podjęli rozmowę o doniosłości tego wydarzenia.

Idź do oryginalnego materiału