Ekologia i transformacja energetyczna dominowały w debatach

liderzyinnowacyjnosci.com 1 dzień temu

VI Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR poświęcony ochronie klimatu i transformacji energetycznej zgromadził 14 kwietnia w Varso Place & CIC Warsaw, liderów biznesu, administracji, nauki i organizacji społecznych. Oficjalnego otwarcia szczytu dokonali: Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, Andreas von Beckerath, ambasador Szwecji, oraz Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

TOGETAIR to największa konferencja w Polsce, dotycząca problematyki klimatu i ochrony środowiska, organizowana przez Fundację Czyste Powietrze. Witając gości Agata Śmieja, prezes Fundacji zaznaczyła – Sześć lat temu, gdy zaczynaliśmy Szczyt Klimatyczny TOGATAIR, mówiliśmy o czystym powietrzu, niskiej emisji, kopciuchach i smogu wywoływanym przez spalanie węgla. Dzisiaj, najważniejsza sprawą są kwestie bezpieczeństwa energetycznego, rozproszonej energetyki oraz konkurencyjności europejskiej i polskiej gospodarki.

Transformacja gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej wymaga inwestycji w nowe technologie oraz zmiany podejścia do produkcji i konsumpcji. Zielony Ład to strategia, która ma na celu przekształcenie europejskiego przemysłu w bardziej zrównoważony i odporny na zmiany klimatu. By tego dokonać konieczne są konkretne narzędzia wspierające transformację przemysłu i przeciwdziałające dezindustrializacji Europy.

Uczestnicy szczytu wskazywali jakie narzędzia polityczne i finansowe są potrzebne, aby gospodarka mogła stać się neutralna dla klimatu. Podkreślali, iż Europa stoi przed wyzwaniem dołączenia do globalnej rywalizacji technologicznej. najważniejsze znaczenie mają inwestycje w nowe technologie, rozwój zielonej gospodarki oraz wsparcie dla rodzimych firm, które przełożą się na wzrost konkurencyjności gospodarczej.

Rozwój regionalny wymaga przemyślanych inwestycji, które przyczynią się do wzrostu gospodarczego oraz poprawy jakości życia mieszkańców. najważniejsze jest tworzenie przyjaznej legislacji, niezależnego finansowania i wsparcia organów rządowych by wzmocnić rozwój i konkurencyjność gospodarczą regionów.

Uczestnicy debat mówili o mechanizmach, które mogą pomóc Polsce i Europie, żeby sprostać konkurencji w perspektywie globalnej przy zachowaniu wysokich standardów ekologicznych i społecznych.
Ważnym punktem Szczytu były m.in. debaty dotyczące energetyki jądrowej, w których udział wzięli m.in. Thierry Deschaux, dyrektor generalny EDF Polska, Jacek Kaczorowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Alice Neffe country manager w Steady Energy, Łukasz Sawicki z departamentu energetyki jądrowej w ministerstwie przemysłu oraz eksperci z Fundacji nuclear.pl Adam Rajewski i Maciej Lipka.

Dyskutowano o miejscu energetyki jądrowej w systemie energetycznym oraz wyzwaniach, które stoją przed polskimi przedsiębiorstwami, by w tym wielkim projekcie uczestniczyć. Nie ma wątpliwości, iż jesteśmy świadkami renesansu energetyki jądrowej w skali europejskiej. 6-9 GW mocy z atomu w polskim systemie będzie na pewno potrzebne.

Na szczycie TOGETAIR występowali menadżerowie z międzynarodowych firm takich jak Renault, BASF, EDF, IKEA, Samsung, Daimler, Rockwool czy Ferrero. W programie było blisko 30 debat i ponad 20 wystąpień eksperckich poświęconych m.in. zielonym technologiom, ESG, elektromobilności oraz nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze”. Dyskusje odbywały się w ramach czterech ścieżek tematycznych: Global Commons, Climate Care, Business Connect oraz Future Cooperation z udziałem ekspertów w każdej z tych grup tematycznych.

Idź do oryginalnego materiału