Liturgii w Światowy Dzień Chorego przewodniczył ks. prof. Zygfryd Glaeser, ekumenista z Wydziału Teologicznego UO. Kazanie wygłosił ks. Marian Niemiec, biskup senior diecezji katowickiej diecezji Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Proboszcz parafii, ks. Rafał Pawliczek powitał ekumenicznych gości z nowo ustanowionym biskupem tej diecezji Wojciechem Prackim na czele.
Światowy Dzień Chorego w Opolu – przyszli by dziękować
– Gdybym was zapytał czy coś wam dziś dolega cieleśnie, psychicznie, w sercu lub w sumieniu, to myślę, iż prawie każdy z was, mógłby podnieść rękę na znak potwierdzenia, iż nie jesteśmy całkowicie zdrowi – mówił bp Marian Niemiec.
– To uczy pokory, cichości i sprawia, iż gromadzimy się tutaj, aby z jednej strony dziękować Bogu, iż możemy do Niego przychodzić w naszych bólach i dolegliwościach. By modlić się także za tych, którzy na pozór są zdrowi, mają pieniądze i zwiedzają świat, ale są samotni i nieszczęśliwi. (…) Wiara jest ufnością, iż Pan Bóg ma nas przez cały czas w swojej opiece mimo choroby i ułomności. Dzięki niej nie jesteśmy zrezygnowani, przygnębieni ani załamani – podkreślał.
– Udział w tej ekumenicznej modlitwie to jest dla mnie zawsze wielkie przeżycie duchowe – powiedział „O!Polskiej” bp Wojciech Pracki. – Przychodzą na nią chorzy i ich rodziny, ale także osoby, które w pobliskim Hospicjum „Betania” pożegnały bliskich. Eucharystia i sakrament chorych, który – jak dobitnie podkreślał ks. Pawliczek – nie jest ostatnim sakramentem, są głębokim Bożym dotykiem (choć w luteranizmie tego sakramentu nie ma). Choroba jest doświadczeniem ekumenicznym, dotyka wszystkich, więc wspólna modlitwa wszystkich chrześcijan za chorych na pewno jest szczególnym wzmocnieniem.
Zbiórka na rzecz „Betanii”
Centrum Opieki Paliatywnej „Betania” znajduje się w sąsiedztwie kościoła w NWK. Działalnością „Betanii” zarządza Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie. Na jego czele stoi bp senior Marian Niemiec.
Oprócz zarządzania „Betanią” Stowarzyszenie ma w swojej pieczy:
- organizowanie programu wsparcia w żałobie dla rodziny chorego, polegającego na pomocy w rozwiązywaniu problemów psychologicznych i duchowych
- organizowanie i finansowanie działalności wydawniczej w zakresie materiałów szkoleniowych i naukowych z zakresu opieki paliatywnej
- organizowanie wolontariatu oraz pozyskiwanie wolontariuszy dla potrzeb opieki paliatywnej
- popularyzowanie i promowanie idei hospicyjnych m.in. poprzez organizacje dwóch Kampanii Społecznych „Hospicjum to tez życie” oraz „Pola Nadziei”.
W skład „Betanii” wchodzą:
- hospicjum domowe (założone w 2006 roku)
- poradnia medycyny paliatywnej (także istnieje od 2006 roku);
- hospicjum stacjonarne (zostało założone w 2012 roku).
Wszystkie one starają się iść za trzema pragnieniami pacjentów u schyłku życia: zostań ze mną, pomóż mi i wysłuchaj mnie. Dyrektorem Centrum jest Jarosław Wach.
W czasie liturgii kapłani koncelebrujący mszę św. udzielili także sakramentu namaszczenia chorych. Skorzystało z niego kilkadziesiąt osób. Przed kościołem odbyła się kwesta na rzecz pacjentów „Betanii”. Przyniosła ona 2021 zł i 43 grosze.













***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania