Ewolucja zasad MMA – od wolnych reguł po współczesny standard bezpieczeństwa

6 dni temu

Mieszane sztuki walki to jedna z najprężniej rozwijających się dyscyplin sportowych na świecie. Z każdym rokiem gale MMA zyskują coraz większą popularność. Jak jednak zmieniały się zasady obowiązujące w największych federacjach?

Skąd wywodzi się MMA? Starożytne tradycje i współczesne inspiracje

MMA w świadomości wielu osób jest kojarzone jako stosunkowo nowy sport. Tak jednak nie do końca jest. Owszem, obecny wygląd gal, reprezentowane techniki oraz zasady są dość świeże, ale korzenie walk w mieszanych stylach sięgają jeszcze czasów starożytnych. W szczególności wskazuje się na pankration, który był częścią greckich igrzysk olimpijskich. Łączył on w sobie elementy dwóch popularnych sportów walki – zapasów oraz boksu.

Pankration miał dość proste zasady – nie można było gryźć rywala, a także atakować jego miejsc intymnych oraz oczu. Walki ze skutkiem śmiertelnym były jednak promilem. Grecy bardzo dbali o uczciwość oraz czystość rywalizacji, dlatego znaczna część pojedynków kończyła się honorowym poddaniem się jednego z wojowników.

Powrót walk w stylach mieszanych można było natomiast zacząć zauważać na początku XX wieku. Sporą popularnością cieszyły się one w Brazylii czy Japonii. Prawdziwy boom na MMA zaczął się jednak w latach 90. wraz z założeniem federacji UFC – najpopularniejszej w tej chwili organizacji mieszanych sztuk walki. jeżeli interesujesz się MMA typy i najnowsze mecze warto sprawdzać regularnie.

Mieszane sztuki walki – im większy profesjonalizm, tym więcej przepisów

Początki współczesnego MMA były tak naprawdę wolne od wszelkich przepisów. Dopiero wraz z przyciąganiem nowych fanów i ze zdobywaniem rozgłosu medialnego (w sporej części negatywnego), federacje zaczęły wprowadzać zasady, które regulowały przebieg walk.

Dla przykładu w ciągu pierwszych 25 gal UFC umożliwiono sędziemu przerywanie pojedynków, wprowadzono kategorie wagowe i rękawice ochronne, zabroniono kopania leżącego zawodnika po głowie czy ciosów w krocze, a także wprowadzono rundy trwające po 5 minut zamiast ciągłej walki bez przerw.

Stworzenie czytelnych reguł, które zmniejszyły brutalność pojedynków bez wpływu na ich widowiskowość, było motorem napędowym dla MMA. To właśnie dzięki temu coraz więcej osób interesowało się następnymi galami, a media zaczęły mówić o tych walkach nie w kontekście krwawych bijatyk, a pełnoprawnych wydarzeń sportowych. Oczywiście na rozgłos takich federacji, jak UFC czy polskie KSW, wpływ mają również charyzmatyczni wojownicy, którzy budzą emocje i sprawiają, iż kibice z wypiekami na twarzach czekają na kolejne pojedynki.

O czym muszą pamiętać współcześni zawodnicy MMA?

Współcześnie każda poważna federacja MMA posiada zbiór zasad, które muszą być przestrzegane przez zawodników. W przeciwnym wypadku mogą oni zostać ukarani odjęciem punktów, a choćby dyskwalifikacją. Oto przykłady zagrań, które są zakazane w KSW:

  • uderzanie głową
  • atakowanie oczu w kaǏdy sposób
  • ciągnięcie za włosy
  • plucie na rywala
  • łapanie siatki
  • wszelkiego rodzaju ataki na krocze
  • niesportowe zachowanie skutkujące kontuzją rywala
  • atakowanie rywala, który znajduje się pod opieką arbitra
  • unikanie kontaktu z rywalem, umyślne lub powtarzające się wypluwanie ochraniacza na zęby, udawanie kontuzji
  • upuszczanie rywala na jego głowę lub kark
  • wszelkie ataki w krtań oraz łapanie za tchawicę

BETFAN sp. z o.o. to legalny polski bukmacher, posiadający zezwolenie Ministra Finansów. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest nielegalna i podlega karze

Idź do oryginalnego materiału