Zmiana w szpitalu przy Borowskiej. Ze złamaną ręką i nogą teraz na jeden oddział

Wroclife • 2023-06-07 Zmiana w szpitalu przy Borowskiej. Ze złamaną ręką i nogą teraz na jeden oddział

Ważna zmiana w strukturze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Od początku czerwca pacjenci ze schorzeniami i urazami wszystkich narządów ruchu będą leczeni w obrębie jednej kliniki. Nowa Klinika Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki zastąpiła właśnie dwa dotychczasowe oddziały.

Senat Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który prowadzi USK zadecydował, że pacjenci nie będą już kierowani na dwa różne oddziały specjalizujące się w leczeniu różnych narządów ruchu, a specjaliści będą ich przyjmować w ramach jednej, połączonej kliniki.

– Chodzi przede wszystkim o kompleksową opiekę, którą zapewnić mogą jedynie interdyscyplinarne zespoły – tłumaczy prof. dr hab. Paweł Reichert, kierujący Kliniką Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki. – Podział na dwie kliniki w USK był pozostałością historycznych uwarunkowań (każda z nich wywodziła się z innego szpitala sprzed konsolidacji USK). Nadszedł czas na optymalizację opieki nad pacjentami, według sprawdzonych wzorów z najlepszych światowych ośrodków. Pacjentów nam przybywa, m.in. w związku ze starzeniem się społeczeństwa, musimy ich nie tylko dobrze leczyć, ale i lepiej to leczenie organizować – tłumaczy.

W związku z reorganizacją nie zmienia się liczba łóżek i sal operacyjnych na obu oddziałach, a ich także lokalizacja. Nowy oddział kompleksowo zajmował się będzie leczeniem w takich dziedzinach jak: ortopedia, traumatologia narządu ruchu i chirurgia ręki. Ułatwieniem dla pacjentów będzie to, że osoby z wieloma różnymi urazami będą leczone na jednym, a nie na dwóch odrębnych oddziałach.

– Połączyliśmy potencjał obu zespołów, co umożliwi lepszą organizację pracy, optymalne wykorzystanie sal operacyjnych i sprzętu, który siłą rzeczy w dwóch klinikach musiał się dublować. Nie będzie też podziału na leczenie kończyn górnych czy dolnych, ale na obszary merytoryczne: ortopedię, traumatologię narządu ruchu oraz chirurgię ręki. Każdy z nich będzie miał osobny pododdział z własną salą operacyjną, więc łatwiej będzie zaplanować zabiegi. Spodziewamy się szybkich efektów tych zmian, m.in. skrócenia czasu oczekiwania na planową operację. Z punktu widzenia potrzeb pacjenta to dziś sprawa najważniejsza – dodaje szef Kliniki Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki.

Zmiana struktury w obszarze narządu ruchu dotyczy nie tylko USK, ale i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który jest jego organem założycielskim. Od 1 lipca br. w strukturze UMW zacznie działać jedna Katedra i Klinika Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki.

– To szczególnie istotne z punktu widzenia studentów, którzy teraz będą mieli zajęcia prowadzone w jednej klinice. Podział godzin między dwie jednostki niepotrzebnie komplikował sytuację – podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr hab. Piotr Ponikowski, zwracając także uwagę na plany rozwoju lekarzy pracujących w połączonej klinice. – Do Wrocławia przyjeżdżać będą specjaliści – także zagraniczni – by rozwijać umiejętności zespołu kierowanego przez prof. Reicherta. Uniwersytecki Szpital Kliniczny daje ogromne możliwości rozwoju, akademicka współpraca przekłada się także na działalność kliniczną. Połączenie struktur daje wzmocnienie, z którego skorzystają wszyscy: pacjenci, studenci, ale też pracownicy jednostki – zapewnia profesor.

Najpopularniejsze

Ruszyła dystrybucja bezpłatnych wejściówek na wielkie widowisko w Hali Stulecia [LISTA ARTYSTÓW]

Ruszyła dystrybucja bezpłatnych wejściówek na wielkie widowisko w Hali Stulecia [LISTA ARTYSTÓW]

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja w Hali Stulecia odbędzie się koncert „Gwiazdozbiór Aniołów. In varietae concordia” z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Mieszkańcy Wrocławia mogą widowisko obejrzeć za darmo. Wcześniej trzeba jednak odebrać darmową wejściówkę.
przeczytaj więcej
We Wrocławiu rusza Vertigo Summer Vibes Festival. W planach 10 koncertów na plażach miejskich [MAPA, HARMONOGRAM]

We Wrocławiu rusza Vertigo Summer Vibes Festival. W planach 10 koncertów na plażach miejskich [MAPA, HARMONOGRAM]

Już w maju rusza cykl koncertów plenerowych Vertigo Summer Vibes Festival. To wydarzenie, w ramach którego w przestrzeni Wrocławia będzie można posłuchać 10 koncertów na żywo. Odbywać się będą one na w barach plażowych, gdzie już w maju będzie można poczuć klimat wakacji.
przeczytaj więcej
Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu. Po mieście będzie kursować 6 bezpłatnych linii autobusowych

Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu. Po mieście będzie kursować 6 bezpłatnych linii autobusowych

Najbliższa sobota (18 maja) to Noc Muzeów. Z tej okazji wrocławskie muzea i nie tylko przygotowują liczne bezpłatne atrakcje, w tym możliwość wejścia do miejsc normalnie niedostępnych dla zwiedzających. Jednym ze sztandarowych punktów Nocy Muzeów we Wrocławia jest możliwość przejechania się zabytkowymi autobusami i tramwajami. W tym roku uruchomionych zostanie 6 historycznych linii, a przejazdy na nich będą darmowe.
przeczytaj więcej
Wrocław: Będą utrudnienia na pl. Kościuszki. Kręcą tam film

Wrocław: Będą utrudnienia na pl. Kościuszki. Kręcą tam film

W nocy z czwartku na piątek można spodziewać się utrudnień w ruchu w rejonie pl. Kościuszki. Będą tam realizowane zdjęcia do nowego filmu.
przeczytaj więcej