
W sercu Szwajcarii Saksońskiej, gdzie rzeka Łaba leniwie przecina skały o fantazyjnych kształtach, rozciąga się widok niczym z baśni braci Grimm – potężny kamienny most zawieszony wysoko ponad przepaścią. Most Bastei, jeden z najbardziej malowniczych i rozpoznawalnych punktów widokowych Niemiec, to nie tylko atrakcja turystyczna – to świadectwo romantyzmu, potęgi natury i inżynieryjnego kunsztu XIX wieku.
Słowo „Bastei” oznacza „bastion” – i nie bez powodu. Monumentalne formacje skalne, powstałe w wyniku milionów lat erozji piaskowca, przypominają naturalne fortyfikacje. Już w XVIII wieku ten niecodzienny krajobraz przyciągał artystów, poetów i marzycieli. To właśnie tutaj narodziła się legenda romantycznej Saksonii – miejsca, gdzie człowiek staje się tylko tłem dla wielkości przyrody.
Pierwszy most powstał tu w 1824 roku – z drewna, dla wygody coraz liczniej odwiedzających ten cud natury turystów. Jednak zaledwie 27 lat później postanowiono zastąpić go konstrukcją godną tego miejsca – kamiennym mostem o długości 76,5 metra. Wznosi się on na wysokości około 110 metrów nad przepaścią Mardertelle, łącząc kilka skalnych bastionów w jedną, spektakularną trasę spacerową. Dziś to jeden z najczęściej fotografowanych mostów w Niemczech – i trudno się dziwić. Widok, jaki roztacza się z jego przęseł, zapiera dech o każdej porze roku.
Tuż obok mostu znajdują się ruiny zamku Neurathen – średniowiecznej warowni wykutej bezpośrednio w skałach. Choć czas nie był dla niego łaskawy, do dziś przetrwały ślady dawnej architektury: wykute w skale komnaty, schody, platformy i cysterny. Zamek Neurathen pełnił funkcje obronne już w XIV wieku i był jednym z tych miejsc, które wykorzystywały naturalne ukształtowanie terenu jako część systemu obrony. Dziś ruiny są dostępne do zwiedzania, a spacer wśród ich pozostałości działa na wyobraźnię bardziej niż niejeden zamek na równinie.
Most Bastei żyje cały rok – rano spowity we mgle przypomina scenerię z opowieści o duchach, w południe skąpany w słońcu odkrywa pełnię krajobrazu Szwajcarii Saksońskiej, a jesienią tonie w złotym morzu liści. Choć dostęp do samego mostu jest bezpłatny, warto również odwiedzić punkt widokowy i ruiny zamku – symboliczna opłata to mała cena za podróż w czasie i przestrzeni.
Trasa samochodowa z Szklarskiej Poręby do Mostu Bastei
Całkowity dystans: ok. 130 km
Czas przejazdu: około 2 godziny 15 minut (realnie: 2:30 z przystankiem na kawę i saksońskie zdziwienie)
Dokładna lokalizacja celu: Basteibrücke, 01847 Lohmen, Niemcy
Przekroczenie granicy w Zgorzelcu/Görlitz
Po minięciu Zgorzelca wjeżdżasz do Niemiec. Od tego momentu niemiecka precyzja i oznaczenia robią swoje – z reguły lepiej niż polska nawigacja głosowa.
Dalej autostradą A4 na Drezno (Dresden)
Zjazd na Pirna / Bastei / Lohmen
Zjedź z A4 na wysokości Dresden-Pillnitz / Pirna – kieruj się drogą S177, potem na S165 przez Lohmen.
Końcowy odcinek: dojazd do parkingu Bastei
Znaki na Bastei / Basteibrücke są widoczne – dojedziesz do dużego, płatnego parkingu przy hotelu Bastei. Stamtąd czeka Cię jeszcze ok. 10-minutowy spacer dobrze oznaczoną trasą przez las i skały.
Ciekawą alternatywą może być wycieczka kolejowa:
Pociąg z Szklarskiej Poręby do Görlitz (przesiadka w Jeleniej Górze).
Z Görlitz do Dresden Hbf (pociąg regionalny).
Z Drezna do Kurort Rathen (kolejką S-Bahn + prom przez Łabę).
Podejście pieszo pod górę do Bastei (ok. 45–60 minut).
Do mostu najłatwiej dotrzeć z miasteczka Rathen – pieszo, po krótkim, malowniczym podejściu, lub z parkingu przy hotelu Bastei. Cały teren objęty jest ochroną Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, dlatego poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych szlakach to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale i szacunku wobec przyrody.
Most Bastei to więcej niż atrakcja – to miejsce, które budzi respekt i zachwyt. Przypomina, że człowiek potrafi budować z poszanowaniem natury, a historia – nawet ta zatarta – wciąż może przemawiać z siłą większą niż niejedna współczesna opowieść. Jeśli szukasz punktu, z którego widać nie tylko krajobraz, ale i ducha miejsca – to właśnie tu.
Most Bastei w Szwajcarii Saksońskiej
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze opinie