Młodzi ludzie mogą sprawić, iż Europa w przyszłości będzie bardziej demokratyczna, zrównoważona w rozwoju i inkluzywna – to główny cel projektu pod nazwą Better Future Festival. W weekend w Gdyni pojawili się goście m.in. z włoskiego Alghero, rumuńskiego Bacau i hiszpańskiego Creixell. Konsulat Kultury w ramach wydarzenia „Greener Cities, Greener EU” zaprosił do gdyńskiej odsłony szerszej debaty na temat miast przyjaznych rodzinom i młodym obywatelom.
W europejskim gronie o roli rodzin i młodzieży
Za całym projektem stoi Europejska Konfederacja Dużych Rodzin (ELFAC) – międzynarodowe zrzeszenie, które od ponad 20 lat zajmuje się tematyką dużych rodzin na całym kontynencie. Reprezentuje ono przede wszystkim interesy ekonomiczne i społeczne tej grupy, inicjując szerszą debatę publiczną.
Konsulat Kultury w Gdyni w sobotę, 17 maja został gospodarzem jednego z łącznie czterech wydarzeń wchodzących w skład wspomnianego Better Future Festival – to wspólny projekt czterech miast: Gdyni, Alghero (Sardynia – Włochy), Creixell (Hiszpania) i Bacau (Rumunia).
Wszystkie z nich należą do wspomnianej, europejskiej sieci, która łączy miasta wspierające rodziny i młodszych, aktywnych mieszkańców, w tym osoby w wieku od 18. do 33. roku życia, które chcą wpływać na swoje lokalne społeczności.
Zielone miasta na tapecie w Gdyni
„Greener Cities, Greener EU”, czyli – w wolnym tłumaczeniu – „bardziej zielone miasta, bardziej zielona Europa”, to motyw przewodni wydarzenia, które odbyło się w Gdyni i było już trzecią częścią debat o przyszłości rodzinnych wspólnot.
Wcześniej, w październiku 2024 roku miejscem debat było już Alghero („Festival for the Better Future: The EU We Want”), a w grudniu 2024 roku – Creixell („Welcoming cities, for an EU of solidarity”). Każde z nich nawiązuje tematyką do głównych wartości Unii Europejskiej: solidarności, zrównoważonej urbanizacji, inkluzywności, wyzwań demograficznych i partycypacji.
Wokół tych wartości będzie też skupiać się ostatnie z cyklu wydarzeń – debata pod hasłem „Inclusive family-friendly growth”, która poruszy m.in. kwestie związane z równowagą między życiem prywatnym i zawodowym oraz rynkiem pracy, wyzwaniami demograficznymi czy politykami międzypokoleniowymi, które wspierają dzieci i seniorów.
Gdyński temat to natomiast spojrzenie na m.in. europejską politykę zrównoważonego rozwoju, dobre praktyki w miastach, które stawiają na tworzenie zielonych przestrzeni, odpowiedzialny rozwój urbanistyczny i procesy rewitalizacji miast.
Poza prezentacjami i przykładami płynącymi z miast uczestniczących w projekcie, w Konsulacie Kultury odbyły się też sesje dyskusyjne i warsztaty dla młodzieży połączone z debatą na temat tzw. zielonej przyszłości.
Gdynia, „miasto z morza i marzeń”, była, jest i będzie polskim oknem na świat. To oznacza, iż nasi mieszkańcy także są otwarci na to, aby dyskutować o wyzwaniach współczesnego świata i tworzeniu nowych idei. Chciałbym wyrazić moje poparcie dla idei zielonych miast zielonej Europy – jestem urbanistą, więc rozumiem istotę problemu. Otwarta i zintegrowana Europa to także szansa rozwojowa dla naszego miasta – powitał uczestników wydarzenia Maciej Zielonka, wiceprezydent Gdyni.
Zaczynamy dyskusję o jednej z najważniejszych spraw dla mieszkańców, dzieci i naszej przyszłości. Środowisko to moim zdaniem temat numer jeden, kiedy zaczynamy rozmawiać o przyjazności dla rodzin. Można mieć wspaniałe żłobki i przedszkola, można wprowadzać wiele różnych benefitów, ale jeżeli dopuści się do zanieczyszczeń i sytuacji, w których powietrze lub wodą mogą być szkodliwe dla zdrowia, nie można stwierdzić, iż dane miejsce jest przyjazne rodzinom i dzieciom. Troska o planetę i nasze środowisko znajduje się na szczycie naszych celów – powiedziała podczas sesji otwarcia Maria Regina Florio, wiceprezes ELFAC.
Dla lepszej przyszłości w Europie
Działania w ramach Better Future Festival aangażują łącznie około 230 osób ze wspomnianych miast-uczestników projektu.
Podsumowaniem całego projektu będzie osobne wydarzenie, które odbędzie się we wrześniu tego roku w Brukseli – wówczas Parlamentowi Europejskiemu zostanie przedstawiona treść dokumentu „Youth Declaration for a Better Future”, czyli deklaracji młodych osób na rzecz lepszej przyszłości.
To wyjątkowa okazja do włączenia tej grupy w międzynarodową debatę nad kształtem wspólnej Europy, a także wspierania aktywności młodych obywateli poprzez udział w warsztatach, debatach i działaniach o charakterze kulturalnym i społecznym.
Ten projekt skupia się na różnych punktach widzenia dotyczących czy to zielonej Europy czy też inkluzywnego rozwoju. Rozmawiamy na wiele różnych tematów, niezwykle ważnych dla społeczeństwa, ale próbujemy przekonać wszystkich, iż równie ważne jest wzięcie pod uwagę w każdym z tych tematów także perspektywy rodziny. Widzimy, iż Gdynia, Bacau, Creixell i Alghero biorące udział w tym projekcie, już to robią. Zaobserwowaliśmy, iż jakość życia mieszkańców tych miast podniosła się, są one postrzegane jako bardziej atrakcyjne dla rodzin, rodziny są szczęśliwe i czują się jednocześnie doceniane przez lokalne władze – mówił podczas wydarzenia w Gdyni Raul Sanchez, generalny sekretarz i skarbnik ELFAC.
Liderem projektu jest Europejska Konfederacja Dużych Rodzin (ELFAC). Koordynatorem po stronie Gdyni jest natomiast Gdyńskie Centrum Kultury.
Kamil Złoch
UM Gdynia