Festiwal „Śladami Singera”

2 dni temu
Zdjęcie: Festiwal „Śladami Singera”


Za nami kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”, czyli artystycznej wędrówki przez miasteczka Lubelszczyzny. W programie wydarzenia 11 lipca był film i monodram w LOK oraz widowisko plenerowe na placu przed ratuszem z muzyką na żywo, z elementami cyrku, powietrznych akrobacji, fire show, opowieści o literackich bohaterach noblisty Izaaka Baszewisa Singera, autora „Sztukmistrza z Lublina”.

Widzowie mogli obejrzeć film „Mordechaj Gebirtig, czyli bądź zdrów mój Krakowie”. Poruszający dokument muzyczny o poecie i kompozytorze z Kazimierza. Krakowska dzielnica – Kazimierz. Mordechaj Gebirtig, z zamiłowania poeta i kompozytor, z zawodu stolarz, hebluje deski, wspomina, spaceruje ulicami miasta. Na scenkach krakowskich wykonywane są jego utwory – wesołe, smutne, kabaretowe, zaangażowane politycznie, antywojenne. Ilustrują one główny wątek filmu: opowieść o życiu artysty-stolarza (ikonografia, wypowiedzi rzeczoznawców). Wątek dokumentalny uzupełniony jest pieśniami w wykonaniu artystek krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”.

Drugą część festiwalu stanowił spektakl przywołujący zapomniany świat żydowskiej Lubelszczyzny „Pieśni i opowieści Joszy Cwika”. To muzyczno-gawędziarski jednoosobowy spektakl, gdzie zaprezentowano pieśni w jidysz i po polsku, legendy, anegdoty, historie i skandale z dawnych gazet. Można było zobaczyć podróż do przedwojennych miasteczek, w których jidysz rozbrzmiewał na ulicach, na targach, w domach modlitwy.

Na zakończenie odbyło się widowisko „Przyjaciele Sztukmistrza 2025”, które co roku skupia ogromną widownię. To widowisko teatralne o charakterze ulicznego variete z muzyką na żywo, z elementami cyrku, powietrznych akrobacji, fire show, opowieści o literackich bohaterach noblisty Izaaka Baszewisa Singera, autora „Sztukmistrza z Lublina”. Biorą w nim udział artyści z Argentyny, Chile, Czech, Stanów Zjednoczonych i Polski.

Dyrektorem Festiwalu był Witold Dąbrowski z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Sylwia Cichoń

Idź do oryginalnego materiału