Nadchodząca odsłona Synestezji, która odbędzie się w dniach 4-8 grudnia, przeniesie odbiorców do świata bajek, baśni, klechd i gawęd – świata fantazji, gdzie muzyka, plastyka i słowo splatają się w jedną niezwykłą opowieść.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu będzie hasło BAJKI.
Bajki mogą być impulsem do rozbudzania wspomnień i nostalgii do czasów niewinnego dzieciństwa i pierwszych prób zrozumienia otaczającego świata. Przenoszą do świata beztroski i radosnych wspomnień, ale są również nośnikiem pierwszych obaw i lęków utożsamianych ze straszydłami, których w bajkach bez liku. Nic więc dziwnego, iż to wdzięczny temat do artystycznych poszukiwań i twórczych interpretacji.
Wraz z artystami tegorocznej edycji zanurzymy się w bajkowe światy, sprawdzimy jak zmienia się percepcja alegorycznych opowieści, dokąd sięga nostalgia za bajkowymi wyobrażeniami, a także sprawdzimy czy da się zaprzeczać bajkowym morałom. Przed nami wycieczki do baśniowych krain zarówno z rodzimych opowieści jak i bardziej egzotyczne narracje.
Warsztaty ceramiczne
4 grudnia rozpoczniemy warsztatami ceramicznymi, które odbędą się w Klubie Studio. Zostaną poprowadzone przez Jamesa Sierżegę, którego prace możemy na co dzień podziwiać w Klubie Studio (instalacja na schodach, rzeźby na sali).
James ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Rzeszowie. W maju 2015 roku ukończył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie . Jest uczestnikiem wielu plenerów, wystaw rzeźbiarskich i rysunkowych, w tym międzynarodowych oraz stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W swojej twórczości oscyluje wokół problemów kondycji ludzkiej, poszukiwania i rozwijania sfery duchowej oraz świadomości.
Konkurs Muzyczny Fala
5 grudnia odbędzie się przegląd muzyczny w ramach Konkursu Muzycznego Fala organizowanego we współpracy z Centrum Mediów AGH, na którym wystąpi 5 formacji wytypowanych z wcześniej nadesłanych zgłoszeń. Dla najlepszych zespołów przewidziane są: sesja nagraniowa w studiu Kotłownia, koncert w Pszczynie dla zwycięzcy Nagrody Publiczności oraz realizacja livesetu na antenie Radia 1.7 dla laureata Nagrody Specjalnej.
Koncerty
Trzeciego dnia festiwalu, w piątek, koncertowo festiwal otworzy zespół Lady Pank, którzy zagrają utwory z kultowego albumu Ohyda, obchodzącego swoje 40-lecie. To będzie niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo klasyki pokolenia lat 80. i 90. 7 grudnia na scenie spotkają się Luxtorpeda i Flapjack. Fani ciężkich brzmień mogą spodziewać się mocnej dawki rocka. Na zakończenie festiwalu Ania Dąbrowska będzie świętować swoje 20-lecie na scenie. Jej wyjątkowy koncert pełen największych hitów będzie doskonałym zwieńczeniem Synestezji.
Rockowego kopniaka doda festiwalowemu line-upowi Klubu Zaścianek! 6 grudnia na Zaściankowej scenie zagra Dziwna Wiosna, rockowa ekipa, której koncerty są jak lot w kosmos, jak podróż między biegunami, jak cisza i piękne melodie, jak wściekła energia i hałas.
Za to 7 grudnia thrash-punkowy Hamulec przyszykuje dla nas brudny jesienny melanż w deszczu, przed którym nie osłonią nas choćby liście drzew. Synestezjowy program urozmaici Klub Gwarek, dodając do line-upu nutę niespotykanych dźwięków. 6 grudnia wystąpi Łysa Góra, zespół łączący w nieszablonowy sposób elementy folku, metalu oraz ciężkich progresywnych i postmetalowych brzmień.
Oprócz koncertów, organizatorzy przygotowali dla gości wydarzenia towarzyszące. Do programu powraca między innymi konkurs plastyczny, do którego realizowane są właśnie zapisy. Jak co roku Festiwalowi towarzyszyć będą wyjątkowe wystawy przyjaciół Synestezji, a podczas tegorocznej edycji organizatorzy ponownie zaskoczą premierą – czyli konferencją naukową współorganizowaną z kołami studenckimi Wydziału Humanistycznego.
Festiwal Synestezje to wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w świat sztuki i wyobraźni, a także spotkać ludzi o podobnych pasjach. Dołączcie do nas aby przekonać się jak głeboka jest królicza nora.