FESTIWAL TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ W BIELOWICACH

3 dni temu

W ostatnią niedzielę września w Bielowicach odbył się Festiwal Twórczości Ludowej pamięci Józefa Dąbrowskiego, założyciela Bielowickiego Stowarzyszenia Twórców i Pzryjaciół Kultury Ludowej, którego działalność kontynuuje syn Marcin Dąbrowski.

Orgaznizatorem wydarzenia podobnie jak w roku ubiegłym była Fundacja Aktywnego Kształcenia i Rekreacji Salix z Opoczna. Partnetrami wydarzenia było Województwo Łódzkie, Powiat Opoczyński, Gmina Opoczno oraz Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej w Bielowicach. Festiwal poprowadziła Agnieszka Nakonieczna córka śp. Józefa Dąbrowkskiego.

Bielowice to kolebka twórczości ludowej regionu opoczyńskiego. To stąd pochodzą i tu tworzą twórczyie ludowe, których rękodzieła cieszą się uzananiem nie tylko w naszym kraju, ale również poza jego granicami. Podczas festiwalu każdy mógł zapoznać się z tajnikami wykonywania tych niezwykłych wyrobów poprzez uczestnictwo w warsztatach prowadzonych przez twórczynie ludowe właśnie z Bielowic.

Jak na opoczyńskie przystało nie mogło zabraknąć typowego dla regionu jadła, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Dzielnej, Bielowic i Wólki Karwickiej. Uczestnicy wydarzenia mogli skosztować przepysznych pierogów, kapusty z grochem czy też żelaznych klusek.

Kultura ludowa to dziedzictwo naszych przodków przez cały czas żywe i rozwijające się. w tej chwili w Polsce działa wiele zespołów i grup, które promują kulturę i sztukę ludową. To także dziedzina, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Festiwal jak sama nazwa mówi to przede wszystkim muzyka. W tę niedzielę na Bielowickiej scenie wystapiły zespoły i myzycy w których sercach ludowa nuta gra od lat.  Byli to :

- Zespół "Bielowianki" powstał w 2002 roku. Pierwszy jego skład liczył 30 osób - głównie były to dzieci i młodzież z Bielowic. Zespół może pochwalić się m.in. zajęciem III miejsca podczas diecezjalnego przeglądu kolęd i pastorałek w Radomiu. Zespół ludowy wielokrotnie brał udział w konkursach, przeglądach, festynach. Uświetniał swoim występem wiele uroczystości kulturalnych i religijnych organizowanych w regionie. w tej chwili tworzy go 13-osobowa grupa, którą prowadzi Pani Urszula Pacan.

- Zespół Mała Caryna, który został założony przez Łukasza Nowaka w 2008 roku. Łukasz Nowak jest autorem tekstów większości piosenek. Czerpie inspiracje z różnych gatunków muzycznych: folku, bossanovy, coutry, reggae, czy rocka.

- Kapela Trzy Morgi, która kontynuuje tradycje muzyczne regionu piotrkowskiego i pogranicza piotrkowsko-brzezińskiego. Jej członkowie prowadzą badania terenowe i kwerendy w muzeach i izbach ludowych, poszukując informacji na temat starych zwyczajów, obrzędów, pieśni i melodii. Swoje inspiracje czerpią także z repertuaru ostatniego piotrkowskiego akordeonisty i kompozytora Jana Łaskiego. Wynikami swoich poszukiwań dzielą się prowadząc warsztaty i lekcje o regionie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także organizując koncerty i inscenizacje obrzędów, włączając w swoje działania lokalną społeczność. Od tego roku zespół reaktywował istniejący niegdyś w gminie Ręczno śpiewaczy zespół ludowy i wraz z jego członkami gromadzi i prezentuje muzykę i pieśni południowego pogranicza ziemi piotrkowskiej oraz rozpoczął tworzenie ludowej izby regionalnej. W skład kapeli wchodzą akordeonista Andrzej Pietrzkowski oraz Anna, Jakub i Mateusz Skolimowscy.

- Kapela Romana Wojciechowskiego, która zdobywa najwyższe nagrody na przeglądach i festiwalach. W 2022 otrzymała najwyższą nagrodę przyznawaną przez Ministerstwo Kultury - Nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", która ma na celu docenienie artystycznych i popularyzatorskich dokonań służących rozwojowi i upowszechnianiu polskiej sztuki ludowej i folkloru.W skład kapeli wchodzą Roman Wojciechwoski ,Bogusław Lipski i Radosław Biniek.

-"Opoczyńskie Nuty" to grupa działająca pod przewodnictwem Kamili Biniek -Kaczorowskiej przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Swoimi występami promują kulturę ludową naszego regionu, zdobywając liczne nagrody i uznanie szerokiej widowni na wielu przeglądach, konkursach czy też festiwalach.

- Kapela Bobrowianie - tworzą ją w tej chwili Władysław Chaber, Jan Kępa, i Zofia Piwowarska. Na płycie "Zawsze w naszych sercach melodie ludowe" grają też gościnnie z Władysławem Gmajem. Do niedawna zespołowi towarzyszył także Tadeusz Chaber brat Władysława, który z racji sędziwego wieku przeszedł już w stan spoczynku. Członkowie Kapeli wywodzą się rodem z Bobrowca koło Rzeczycy. W 2019 roku do zespołu dołączyła Pani Zofia Piwowarska (rodowita Luboczanka), która oprócz pięknego głosu wniosła pozytywną energię i tzw. ikrę, przez co stała się dobrym duchem Bobrowian.

- Kapela Jana Kmity z Przystałowic Małych niedaleko Przysuchy zaliczana jest w tej chwili do najlepszych i o najdłuższym stażu muzykowania. Jan Kmita, urodzony w 1936 r. jest doskonałym skrzypkiem, od dziesięcioleci pozostaje filarem wielu kapel kajockich o tradycyjnym składzie instrumentów. Wraz z najlepszymi w okolicy bębnistami, basistami, harmonistami przez wiele lat prowadził bardzo cenione w okolicach kapele weselne. Gra przede wszystkim oberki i mazurki. Ma ich w swoim repertuarze około 300. Posiada grono swoich uczniów i miłośników nie tylko gry skrzypcowej, ale i rozmów o muzyce i życiu. Wielokrotnie nagradzany, m.in. kilkukrotnie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, festiwalach i przeglądach regionalnych. W 2015 roku wraz z kapelą został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga "za zasługi dla kultury ludowej".

Festiwal w Bielowicach to wyjątkowe święto muzyki i twórczości ludowej, które przyciąga miłośników tradycji z różnych zakątków nie tylko naszego powiatu, ale również z powiatów ościennych. W tym dniu do Bielowic licznie przybyli zaproszni goście a wśród nich Poseł Na Sejm RP Robert Telus, przedstawiciele Powiatu Opoczyńskiego: Przewodniczący Rady Powiatu Michła Białek, Wicestarosta Masia Barbara Chomicz oraz Radny Powiatu Kacper Konecki, przedstawiciele Gminy Opoczno: Wiceburmistrz Jan Zięba oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Opocznie Dariusz Kołodziejczyk a także Przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Opoczno Maria Jadwiga Wrzeszcz.

Festiwal był świetną okazją do spotkań ze znajomymi i rodziną. I tak właśnie na Festiwalu spotkały się dwie siostry Anna Statkiewicz z Wygnanowa i Barbara Stepień z Sitowej, które swoją humorystyczną rozmową i przekomarzaniem się opoczyńską gwarą oraz ludowymi przyśpiewkami przeniosły nas w czasy dziciństwa i dawnych czasów na wsi.

Gratulujemy orgznizatorom i mamy nadzieję do zobaczenia w kolejnych edycjach Festiwalu. Poniżej przedstawiamy fotorelację z wydarzenia.

 

Idź do oryginalnego materiału