Festyn w rocznicę Grunwaldu

extra.info.pl 2 miesięcy temu

W Szczakowej co roku wyjątkowo hucznie obchodzi się kolejne rocznice fantastycznego zwycięstwa połączonych wojsk polskich i litewskich nad Krzyżakami pod Grunwaldem. Nie inaczej będzie i tym razem. W niedzielę (14 lipca) pod Domem Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego odbędzie się tradycyjny festyn rodzinny.

W tym roku mija już 614 lat od historycznej bitwy, którą upamiętnia pomnik w Szczakowej. Z tej okazji Miejskie Centrum Kultury i Sportu, prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna zapraszają wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy. Obchody tym razem odbywać się będą w niedzielę 14 lipca i rozpoczną o godzinie 16:00 od uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej. Po mszy pod pomnikiem złożone zostaną kwiaty, a całość uatrakcyjni konna parada. Następnie uczestnicy wydarzenia przejdą pod Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego, gdzie odbywać się będzie pełen atrakcji piknik rodzinny, podczas którego prawdopodobnie nie zabraknie nawiązań do średniowiecznych klimatów. Na miejscu zajrzeć będzie można do najprawdziwszego obozowiska rycerskiego przygotowanego przez Bractwo Rycerskie Zamku Będzin. Nie zabraknie gier i zabaw jarmarczno-plebejskich, warsztatów artystycznych, malowania twarzy, czy dmuchanych zamków. Na scenie imprezę uświetniać będą zespoły śpiewacze Szczakowianki i Dobrzanki, a także Orkiestra Dęta Zakładu Górniczego Sobieski oraz Klika Słowika.

Szczakowskie obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem mają swoje długie tradycje. Gdy Polska była jeszcze pod zaborami, okoliczni mieszkańcy postanowili uczcić to historyczne wydarzenie, stawiając efektowny pomnik, który zresztą możemy podziwiać po dziś dzień. W 1909 roku władze austriackie wydały Komitetowi Obywatelskiemu zgodę na budowę postumentu. 15 lipca 1910 r., dokładnie w 500. rocznicę bitwy, w obecności mieszkańców Szczakowej, Jaworzna i okolicznych miejscowości, dokonano jego odsłonięcia. Na pomniku umieszczona została tablica z napisem: 1410 – 1910 Grunwald „Praojcom na chwałę, braciom na otuchę”. Pomnik był wówczas symbolem dążeń niepodległościowych ludności polskiej i przy okazji centrum wielu wydarzeń. W roku 1914 pod pomnikiem swoją zbiórkę miały Drużyny Bartoszowych i skautów, którzy walczyli na frontach I Wojny Światowej.

Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci zburzyli pomnik. Szczęśliwie ocalała tablica, która po wojnie trafiła na odbudowany postument. Dodatkowo na szczycie zamontowano orła, odlanego w szczakowskiej odlewni. W ostatnich latach pod pomnikiem cyklicznie realizowane są uroczystości upamiętniające zwycięstwo grunwaldzkie, zainicjowane przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna.

Idź do oryginalnego materiału