Folkloriada

10 godzin temu

Jedno krótkie słowo, a zawiera w sobie tak wiele znaczeń i wrażeń. Wydarzenie pod taką nazwą, na które w dniach 5-6 sierpnia zapraszają Miejski Ośrodek Kultury i Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, na pewno poszerzy wiedzę świdniczan na temat tradycji folklorystycznych Polski, ale też pozwoli poznać dziedzictwo kulturowe niezwykłych gości z zagranicy.

– W muszli koncertowej znajdującej się na terenie Kulturalnej Oranżerii Centrum Usług Społecznych obejrzymy występy grup z Gruzji, Rumunii i Kenii oraz „Leszczyniaków”, zespołu który od lat cieszy się ogromną sympatią mieszkańców naszego miasta. Mamy nadzieję, iż dwudniowe wydarzenie stanie się świętem tańca, muzyki i śpiewu, a jego uczestnicy będą się wspólnie bawić, integrować nie tylko pokoleniowo, ale i międzynarodowo, a także wzbogacą swoją wiedzę na temat tradycji folklorystycznych. Serdecznie zapraszamy – mówi Monika Wójcik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Na zaproszenie organizatorów II edycji „Folkloriady” odpowiedzieli gruziński zespół tańca ludowego GURIA, Ansamblul Toaca Văii Gurghiului z Rumunii i Nairobi National Dance Ensemble z Kenii. Każda z grup ma inne doświadczenie i styl, różne są stopnie ich profesjonalizmu, jesteśmy jednak pewni, iż wszystkie rozgrzeją serca i wzburzą krew publiczności.

Zaplanowano również potańcówkę z muzyką na żywo oraz warsztaty nauki tańca dla dzieci i dorosłych. Chętni będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie „w starym stylu” z charakterystycznymi ludowymi akcesoriami. Pojawią się również stoiska z rękodziełem.

„Folkloriada” realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na projekt głosowało 817 osób. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje burmistrz Marcin Dmowski.

O szczegółach drugiej odsłony „Folkloriady” będziemy informowali na bieżąco.

aw, fot. arch. GS, materiały promocyjne

GURIA

Gruziński zespół został założony w 1994 roku w regionie Guria, mieście Ozurgeti. W 1996 roku zdobył pierwsze miejsce i złoty medal na przeglądzie Republiki. Od tego czasu występował na wszystkich ważnych wydarzeniach w Gruzji i nie tylko. Był laureatem festiwali w Bułgarii i Turcji oraz otrzymał złoty medal na festiwalu w Berlinie. W 1996 roku zespół „GRURIA” uzyskał status zespołu państwowego.

W 1996 roku zespół Guria odbył trasę solową w Grecji, Salonikach. Następnie trasę solową w Turcji (2007), Polsce (2011), Rosji, 12 miastach (marzec 2015, 2018), Niemczech – Berlin, Frankfurt (październik 2015), Turcji (2016, 2017).

Po pandemii Zespół GURIA przyznał dyplomy pierwszego stopnia i tytuł laureata na międzynarodowych festiwalach: w Bułgarii, Turcji, Holandii, Hiszpanii.

Dyrektorem zespołu jest Natia Dundua. Dyrektorem artystycznym i głównym choreografem jest Honorowy pracownik gruzińskiej sztuki i Kawaler Honorowy Order – Koba Dundua.

Ansamblul Toaca Văii Gurghiului

Zespół został założony w 2017 roku przy wsparciu kilku osób z Toaca, powiat Mureș. Zespół jest częścią stowarzyszenia kulturalnego, które nosi jego nazwę, założonego w celu zachowania i promowania rumuńskiej tradycji, tańca i strojów ludowych. Podczas swojej działalności brał udział w festiwalach i konkursach poza granicami kraju (Chorwacja, Bułgaria, Turcja, Włochy), jak również w kraju. Liczy 60 członków tancerzy podzielonych na 3 grupy (dwie grupy dzieci w wieku od 7 do 14 lat i jedna grupa w wieku od 16 do 24 lat). Instruktorem tańca jest Hărșan Ionuț, były tancerz zespołu i mieszkaniec Toaca, który ma ponad 20-letnie doświadczenie w tańcu ludowym, będąc wcześniej tancerzem w kilku zespołach ludowych w tym regionie. Koordynatorem zespołu jest Hărsan Lucia. Zespół ma 7 rumuńskich zestawów tanecznych, dwa z nich z okolicy, trzy z naszego powiatu i dwa z północnej Rumunii. Mamy 4 różne stroje specyficzne dla tańca.

Nairobi National Dance Ensemble

Zespół składa się z 16 utalentowanych młodych mężczyzn i kobiet – tancerzy, muzyków i perkusistów. Wykonawcy wspólnie prezentują autentyczny opis kenijskiej kultury, wykorzystując piosenkę, taniec, perkusję i szereg dodatkowych elementów, które są najważniejsze dla Nairobi – „Miasta w słońcu”.

Nairobi National Dance Ensemble ma na celu zaprezentowanie swojej bogatej kultury światu poprzez swoje globalne występy. Ma na celu edukowanie, zachowanie i przypominanie o bogactwie dziedzictwa narodowego Kenii poprzez muzykę i taniec. Różnorodność kulturowa Kenii jest niezwykle bogata, co wynika z obecności ponad 40 odrębnych grup etnicznych w całym rozległym kraju.
„Nairobi National Dance Ensemble” w swoich występach zjednoczył większość tych kultur plemiennych, takich jak plemiona: Kikuyu, Kamba, Embu, Meru, Luhya, Luo, Kisii, Masajowie, Kalenjin, Giriama i Digo, które reprezentują regiony ze wszystkich zakątków Kenii.

Każda reprezentacja plemienna przynosi asortyment instrumentów, takich jak manualnie robione bębny blaszane, bębny Ohangala, Isukuti i Ngotha, grzechotki Kitingisho, flety Chivoti, tradycyjne skrzypce Orutu i Nyatiti, ośmiostrunowy instrument.

Zdobione kostiumy, składające się ze skóry zwierzęcej, są również częścią występu Ensemble, każde plemię przynosi asortyment symboli kenijskich.

Oprócz tournée po Afryce i wielu miejscach w Kenii, „Nairobi National Dance Ensemble” występował również na festiwalach w Hiszpanii, Francji Portugalii, Belgii, Holandii oraz Polsce.

Idź do oryginalnego materiału