Forum SOWA 2024 w Centrum Nauki Kopernik

reporter-ntr.pl 1 miesiąc temu

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie po raz kolejny stało się miejscem spotkania przedstawicieli Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności z całej Polski. Była to doskonała okazja do wspólnych eksperymentów i wyzwań oraz do inspirującej wymiany doświadczeń. W wydarzeniu wzięła również udział SOWA z Uniejowa!

Forum SOWA organizowane jest przez pracowników Centrum Nauki Kopernik, odkąd na mapie naszego kraju zaczęły pojawiać się małe centra nauki – SOWA, będące efektem współpracy Centrum Nauki Kopernik z Ministrem Nauki i lokalnymi partnerami.

Inicjatywa zakłada rozwój dużej, ogólnopolskiej sieci obiektów, w których zabawa poprzez eksperymentowanie umożliwia użytkownikom poszerzanie wiedzy, wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, a także rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. Wszystko to w każdej ze stref SOWA realizowane jest na dwóch przestrzeniach: część wystawowa pozwala odkrywać zjawiska i prawa rządzące światem w toku interakcji z angażującymi eksponatami, z kolei czas spędzony w Majsterni sprzyja rozwiązywaniu zadań konstrukcyjnych i logicznych.

Docelowo w mniejszych miejscowościach położonych na terenie całej Polsce powstać ma 50 Stref SOWA, przy czym do dziś uruchomiono ich 40. Strefa w Uniejowie otwarta została jako 33. w kolejności, a zarazem jako druga w województwie łódzkim.

Jednym z założeń projektu jest sieciowanie wszystkich placówek SOWA, za pomocą którego pracownicy poszczególnych Stref mogą się wzajemnie wspierać, wymieniać doświadczeniami, obserwować różne strategie i działania oraz rozwijać swoją ofertę. Jest to możliwe dzięki działaniom podejmowanym przez Centrum Nauki Kopernik. Jedno z takich przedsięwzięć polega np. na organizowaniu każdego roku Forum, na które zapraszani są przedstawiciele Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności z całej Polski.

W uroczystości otwierającej Forum SOWA 2024 udział wzięli: Robert Firmhofer – Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik, Ewelina Walendziak-Genco – Zastępca Dyrektora w Departamencie Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Mateusz Kot – Kierownik Działu Rozwoju Ośrodków Partnerskich w Centrum Nauki Kopernik.

Podczas trwającego dwa dni wydarzenia reprezentacja z Uniejowa miała okazję zaprezentować wszystkim uczestnikom pierwsze i jedyne w Polsce miejsce posiadające status uzdrowiska termalnego – przedstawialiśmy więc bogatą historię miasta, opowiadaliśmy o naszych wodach termalnych i ich różnorodnym zastosowaniu, przybliżaliśmy drogę do wpisania spycimierskiej tradycji układania kwietnych dywanów na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, w końcu zachęcaliśmy do odwiedzenia tej wyjątkowej miejscowości i osobistego zapoznania się z jej atrakcjami – informuje urząd gminy w Uniejowie.

Dalej czas upłynął na intensywnych warsztatach, szkoleniach i wymianie doświadczeń. Uczyliśmy się współpracy z osobami z niepełnosprawnościami oraz z osobami dorosłymi, dyskutowaliśmy o skutecznym prowadzeniu profilu w social mediach, szlifowaliśmy warsztat animatorów i myśleliśmy o działaniach, które można by wprowadzić w życie w naszej instytucji.

Wróciliśmy z głowami pełnymi pomysłów i mamy nadzieję, iż uda się nam zaskoczyć odwiedzających i zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.

Idź do oryginalnego materiału