Fotografie o ludziach, ich dążeniach i pragnieniach

4 godzin temu

Mężczyźni wynoszący na plecach niepełnosprawnych chłopców na Giewont, przyjaźń człowieka z psem, opieka nad osobami starszymi, uchodźcy na granicy polsko-ukraińskiej. Takie i wiele innych tematów podejmują autorzy zdjęć prezentowanych w tej chwili w Galerii Fotografii B&B.

Wystawa jest pokłosiem XIV Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Kochać człowieka”, organizowanego przez Oświęcimskie Centrum Kultury. Na tegoroczną edycję tego konkursu 248 autorów nadesłało 681 prac (zdjęć pojedynczych i zestawów) – w sumie 1650 fotografii. Oceniało je jury w składzie Andrzej Zygmuntowicz, Inez Baturo i Arkadiusz Gola. Pierwszą nagrodę otrzymał Ireneusz Kaźmierczak za zestaw „Cząstki czasu”. Laureatem drugiej nagrody został Michał Kość za zestawy „Granica” i „Kryzys”, a trzecie miejsca zajęli ex aequo Martyna Auron-Górska za prace z zestawów „Welly Walking” i „Mayfield girls” oraz Paweł Piotrowski za zestaw „Macierzyństwo”. Przyznano również pięć wyróżnień, a oprócz tego wybrano kilkunastu autorów, których prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej w Galerii B&B.

Na zdjęciach znajdziemy echa wojen, migracji ludności czy zmian klimatycznych, a także kameralne, bardzo osobiste sytuacje codzienne i międzyludzkie. Jest seria zdjęć mężczyzny z towarzyszącym mu nieodłącznym psem, są portrety osób cierpiących na chorobę Alzheimera, subtelna opowieść o szpadziście z protezą nogi czy wymowne kadry o macierzyństwie. – Oryginalne realizacje autorek i autorów odnoszą się do bardzo różnych zagadnień społecznych, jak pamięć o czasie minionym naszych przodków i nas samych, o ich i naszych niełatwych wyborach moralnych – komentuje Andrzej Zygmuntowicz, jeden z jurorów oraz przewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików. – Są tu obrazy dramatów, napięć, niesprawiedliwości, nieszanowania drugiego człowieka. Są także obrazy przepełnione pozytywnymi elementami życia, jak spokojne dzieciństwo, radosna, odkrywająca coraz to nowe obszary młodość, piękno macierzyństwa, pokonywanie barier, na które trafiają nie tylko niepełnosprawni, budowanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi i innymi stworzeniami towarzyszącymi naszemu życiu. Bogactwo podjętych tematów i interesujące ich ujęcie w kadrze czynią wystawę wartościową prezentacją mocno wspierającą hasło przewodnie, dziś bardzo pożądane, by kochać człowieka, takim jakim on jest.

– To jeden z tych konkursów, który dotyka człowieka, jego dobrych i złych stron, jego egzystencji. Dotyka kondycji człowieka we współczesnym, mało przyjaznym świecie – mówił podczas wernisażu Zbigniew Podsiadło, prezes zarządu Okręgu Górskiego ZPAF. – To fotografia o ludziach, ich dążeniach, pragnieniach i wspomnieniach – o tym, jak się odnosimy do przeszłości czy do naszych bliskich, osób starszych i chorych.

Nagrodzony pierwszą nagrodą zestaw „Cząstki czasu” podejmuje temat przemijania pokoleń, dawnych budynków i miejsc. – Powinniśmy sięgać pamięcią do tego co minęło, bo często zapominamy o świecie, który już odchodzi, a którego za kilka lat już nie będzie – mówił Adam Kuta, zastępca dyrektora Oświęcimskiego Centrum Kultury. – Ten konkurs pokazuje również „brzydotę” życia, czyli to, od czego się odsuwamy – starość i śmierć, które prędzej czy później nas dotkną. Mamy tu wiele prac, na których te tematy są pokazane bardzo pięknie i delikatnie.

Wystawa trwa do 31 lipca.

Od lewej: zastępca dyrektora OCK Adam Kuta, prezes zarządu Okręgu Górskiego ZPAF Zbigniew Podsiadło i laureat pierwszej nagrody Ireneusz Kaźmierczak

Idź do oryginalnego materiału