We Francji obchodzony jest „międzynarodowy dzień chmur”. Inicjatywa powstała w oparciu o pomysł pisarza Mathieu Simoneta. Jej celem jest nadanie chmurom „statusu prawnego w regulacjach międzynarodowych”. Wszystko jest związane z ekologią i „kontrolą deszczu”.
W sobotę 29 marca obchodzony jest we Francji międzynarodowy dzień chmur. Inicjatywa powstała w 2022 roku, kiedy przygotowano petycje do sekretarza generalnego ONZ. Proszono w niej o przyjęcie specjalnego statusu prawnego dotyczącego chmur. Wskazywano wówczas na konieczność ochrony środowiska, a także na fakt, iż wiele państw próbuje oddziaływać na chmury, aby kontrolować deszcz.
Autor pomysłu – pisarz i prawnik Mathieu Simonet – uważa, iż chmury powinny zostać uznane za „dobro wspólne” ludzkości, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i iż powinny być chronione prawem międzynarodowym po to, by żaden kraj nie mógł samodzielnie decydować o oddziaływaniu na nie.
Simonet zwraca uwagę, iż wpływanie na chmury może powodować ryzyko wystąpienia konfliktów między państwami, jak w 2018 roku, gdy przedstawiciele armii irańskiej oskarżyli Izrael o „kradzież” chmur deszczowych – czyli niedopuszczanie ich nad terytorium Iranu. Służby meteorologiczne Iranu wykluczyły jednak taką możliwość.
Niemniej, jak powiedziała telewizji France24 ekspert Marine de Guglielmo Weber, z think tanku IRSEM francuskiego ministerstwa obrony, „jeśli kraj dowie się, iż jego sąsiad zmienia pogodą, poczuje pokusę, by oskarżyć sąsiada, aby wyjaśnić suszę”, bo „czasami wygrywa teoria spiskowa”.
Źródło: PAP/Anna Wróbel
Oprac. WMa