Francja wygrała z Austrią, euforia w Rumunii i na Słowacji

Francja nie zachwyciła, ale pokonała Austrię 1:0 w meczu rywali Polski w grupie D. W niedzielę biało-czerwoni przegrali z Holandią 1:2.

Mistrzostwa Europy 2024 – Austria – Francja 0:1

Grupa D: Austria – Francja 0:1 (0:1).

Bramka: 0:1 Maximilian Woeber (38-samobójcza).

Żółta kartka – Austria: Maximilian Woeber, Phillipp Mwene, Christoph Baumgartner, Konrad Laimer, Kevin Danso. Francja: Ousmane Dembele, Kylian Mbappe.

Sędzia: Jesus Gil Manzano (Hiszpania). Widzów 46 425.

Austria: Patrick Pentz – Stefan Posch, Maximilian Woeber (59. Gernot Trauner), Kevin Danso, Phillipp Mwene (88. Alexander Prass) – Nicolas Seiwald, Marcel Sabitzer, Konrad Laimer (90+1. Romano Schmid), Christoph Baumgartner, Florian Grillitsch (59. Patrick Wimmer) – Michael Gregoritsch (59. Marko Arnautovic).

Francja: Mike Maignan – Theo Hernandez, William Saliba, Dayot Upamecano, Jules Kounde – Adrien Rabiot (71. Eduardo Camavinga), N’Golo Kante, Antoine Griezmann (90+1. Youssouf Fofana) – Marcus Thuram, Kylian Mbappe (90. Olivier Giroud), Ousmane Dembele (71. Randal Kolo Muani).

Mecz zaczął się zgodnie z przewidywaniami, czyli od ataków „Trójkolorowych”. Grę wicemistrzów świata głównie napędzały dynamiczne ataki po skrzydłach, ale indywidualne popisy nie przynosiły wymiernych efektów.

Z czasem coraz odważniej zaczęli grać Austriacy, którzy w 36. minucie byli blisko gola. Christoph Baumgartner zmarnował jednak sytuację sam na sam z francuskim bramkarzem, który odbił piłkę nogą.

Niewykorzystana okazja zemściła się już dwie minuty później. Tym razem ze skrzydła zaatakował Kylian Mbappe. Dośrodkował w pole karne, a piłkę do własnej bramki głową skierował Maximilian Woeber.

W drugiej połowie Austriacy dążyli do remisu, co narażało ich na kontry. W 55. minucie Mbappe miał przed sobą już tylko bramkarza Patricka Pentza, ale uderzył obok słupka.

W końcowych minutach najważniejszym wydarzeniem był uraz Mbappe. 25-latek po walce o górną piłkę uderzył twarzą w bark austriackiego obrońcy i z rozbitym nosem opuścił boisko.

W piątek Polska zagra w Berlinie z Austrią, a Francja z Holandią w Lipsku.

Polecamy

SPORT

Rumunia zdominowała Ukrainę. Wielka niespodzianka w grupie E

17 czerwca 2024

Po 24 latach i siedmiu meczach w finałach piłkarskich mistrzostw Europy reprezentacja Rumunii odniosła pierwsze zwycięstwo. W poniedziałek w Monachium,...

Sensacja w grupie E. Słowacja pokonała Belgię 1:0!

Lewandowski trenuje już z piłką

Zabrakło nam cwaniactwa w końcówce meczu z Holandią. Komentarze po debiucie Polaków w Euro 2024

Gorzowianie dumni z reprezentacji Polski

Francja wygrała w Duesseldorfie z Austrią 1:0 w meczu grupowych rywali Polaków w piłkarskich mistrzostwach Europy. W innych poniedziałkowych spotkaniach Rumunia pokonała Ukrainę 3:0, a Słowacja niespodziewanie wygrała z Belgią 1:0.

W niedzielę Polska przegrała z Holandią 1:2.

Mecz Francji z Austrią nie był porywającym widowiskiem. „Trójkolorowi” strzelali przeważnie niecelnie, a wyręczył ich w 38. minucie Maximilian Woeber, który chcąc przeszkodzić Antoine’owi Griezmannowi dojść do piłki po zagraniu Kyliana Mbappe, skierował ją głową do własnej bramki.

Na początku drugiej połowy Mbappe mógł podwyższyć na 2:0, ale nie wykorzystał sytuacji sam na sam z golkiperem Patrickiem Pentzem. W końcówce meczu, obfitującej w faule i przerwy, Mbappe rozbił nos w starciu powietrznym z jednym z obrońców austriackim, a chwilę później otrzymał żółtą kartkę za to, iż bez zgody sędziego wrócił na boisko.

Polacy zagrają z Austriakami w piątek w Berlinie. Dla obu drużyn będzie to mecz o wszystko, ponieważ druga porażka postawi pokonanych w bardzo trudnej sytuacji.

Bezpośredni awans do fazy pucharowej uzyskają po dwie czołowe drużyny z sześciu grup oraz cztery najlepsze z tych sklasyfikowanych na trzeciej pozycji.

W grupie E doszło do niespodzianek. Najpierw w Monachium Rumunia pewnie pokonała Ukrainę po bramkach Nicolae Stanciu, Razvana Marina i Denisa Dragusa. Mecz był praktycznie rozstrzygnięty już na początku drugiej połowy. Rumuni, głośno dopingowani przez dużą grupę swoich kibiców, panowali na boisku, odnosząc pierwsze zwycięstwo w ME od 24 lat.

Podopieczni trenera Eduarda Iordanescu potwierdzili, iż wygranie grupy eliminacyjnej nie było dziełem przypadku.

– To był fantastyczny występ tego zespołu. jeżeli mieliście wątpliwości, to teraz chyba możecie mi uwierzyć, iż to świetna drużyna

– podkreślił selekcjoner, syn Anghela Iordanescu, który przez wiele lat prowadził reprezentację Rumunii.

Potem we Frankfurcie nad Menem sprawcami pierwszej wielkiej sensacji turnieju okazali się Słowacy. Jedynego gola strzelił w 7. minucie Ivan Schranz, dobijając strzał Juraja Kucki. Chwilę wcześniej przy linii bocznej błąd popełnił Jeremy Doku, podając piłkę Słowakom, którzy prezentu nie zmarnowali. Tuż przed przerwą Schranz mógł zdobyć drugą bramkę, ale jego silny strzał obronił Koen Casteels.

W drugiej połowie belgijscy kibice dwukrotnie poderwali się z miejsc po trafieniach Romelu Lukaku, ale za każdym razem sędzia anulował gola po analizie VAR.

W tej sytuacji niezwykle interesująco zapowiada się sobotni mecz Belgii z Rumunią. Druga porażka może oznaczać dla „Czerwonych Diabłów” pożegnanie z turniejem.

Poniedziałek był lżejszym dniem dla podopiecznych Michała Probierza w Hanowerze. Robert Lewandowski, który z powodu kontuzji nie wystąpił przeciwko Holandii, trenował z piłką, ale jeszcze z bandażem na udzie.

Większość zawodników, która zagrała w Hamburgu, miała tylko zajęcia na siłowni. W zajęciach zespołowych uczestniczyli głównie ci piłkarze, którzy w niedzielę grali kilka lub wcale.

Kilka godzin później opublikowano oficjalny raport medyczny lekarza kadry narodowej Jacka Jaroszewskiego.

– Bartosz Salamon w czasie meczu doznał urazu stawu skokowego i ręki. Po pełnej diagnostyce wdrożony został plan, według którego najpóźniej pojutrze ma powrócić do pełnego treningu z drużyną. Jakub Piotrowski z powodu drobnego urazu trenował w poniedziałek indywidualnie. Już we wtorek powróci do treningu z całym zespołem

– napisano.

– Michał Skóraś i Piotr Zieliński doznali drobnych urazów, które nie wyłączają ich z treningów. Paweł Dawidowicz i Robert Lewandowski przez cały czas trenują indywidualnie. Plan zakłada, iż obaj będą gotowi do gry w meczu z Austrią

– dodano.

We wtorek jako ostatnie przystąpią do gry w mistrzostwach Europy drużyny z grupy F: Turcja zmierzy się z Gruzją, a Czechy z Portugalią.