Fundacja Dom chce zbudować w Opolu dom dla niepełnosprawnych

1 miesiąc temu

– Zorganizowaliśmy Dzień Otwarty online przez nasze media społecznościowe. Pokazaliśmy próbkę tego, co robimy na co dzień. Zaprezentowaliśmy możliwości i potencjał osób z niepełnosprawnościami – powiedziała „O!Polskiej” Małgorzata Jagieluk, prezes zarządu Fundacji Dom w Opolu.

– Chcielibyśmy wzmocnić także nasze pozycjonowanie w internecie. Dotrzeć do tych, którzy są naszymi potencjalnymi darczyńcami i zechcieliby przekazać półtora procent z podatku na rzecz naszej fundacji. Jest cała rzesza ludzi, szczęśliwych ludzi, którzy nigdy nie potrzebowali naszej pomocy i się z nami nie zetknęli. Ich chcemy zachęcić, by się tym swoim szczęściem podzielili – mówi pani prezes.

W ramach Fundacji Dom w Opolu:

  • dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej, których celem jest uzawodawianie (35 podopiecznych w Opolu, 30 w Tarnowie Opolskim);
  • Zakład Aktywności Zawodowej, który jest docelowym miejscem pracy (zatrudnia 60 osób z niepełnosprawnością);
  • Środowiskowy Dom Samopomocy, gdzie prowadzone są zajęcia opiekuńcze (40 podopiecznych).

– W każdej z tych placówek osoba z niepełnosprawnością pełni jakąś rolę, dostaje zadanie. Każda z tych placówek zapewnia codzienne obowiązki. Ale tez poczucie, iż jest się na swoim miejscu i ma się jakieś zdanie w życiu i należy się do pewnej społeczności – podkreśla pani prezes. – To jest ważne dla osobistego rozwoju i poczucia własnej wartości tych osób.

Prezes Małgorzata Jagieluk zwraca uwagę, iż finansowa pomoc dla fundacji potrzebna jest po to, by odciążyć ją z kosztów stałych (prąd, woda, środki czystości).

– Im mniej pieniędzy będziemy musieli wydać na te cele, tym więcej będziemy mogli przekazać na terapię – podsumowuje.

Fundacja Dom marzy, by wybudować dom dla niepełnosprawnych w Opolu

Najnowszym marzeniem, jakie ma Fundacja Dom w Opolu, jest budowa domu mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnością. Trzy lata temu prezydent Arkadiusz Wiśniewski przekazał na ten cel obiekt dawnej szkoły w Winowie.

– Otwierają się możliwości wnioskowania o unijne pieniądze, za które – mam nadzieję – uda nam się ten dom wybudować. Przygotowujemy wniosek w programie unijnym. Nabór trwa do końca kwietnia – mówi pani prezes.

– To duże przedsięwzięcie. Samo sporządzenie dokumentacji projektowej będzie dość kosztowne. Fundacja musi ponieść te koszty z własnych zasobów, zanim dostaniemy dofinansowanie. To jest ważna inicjatywa. Dom będzie domknięciem opieki, którą świadczy fundacja – podkreśla Małgorzata Jagieluk.

– Prowadzimy rehabilitację ambulatoryjną dla dzieci, domy dzienne dla dorosłych. Ale czasem odchodzą ich rodzice i opiekunowie faktyczni. A my z tymi osobami nie chcemy się rozstawać. Dlatego chcemy im zapewnić mieszkanie. W domu prowadzony będzie także program terapeutyczny. Mamy nadzieję, iż część z tych osób po okresie przygotowania będzie mogła zamieszkać samodzielnie na otwartym rynku – opowiada pani prezes.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału