Fundusze europejskie znów zmienią oblicze regionu. KE: "Nowa perspektywa świetnie odpowiada na potrzeby"

2 lat temu

Fundusze europejskie. Rekordowa kwota dla regionu

W połowie grudnia minionego roku Komisja Europejska zatwierdziła plan wydania rekordowych 966,5 mln euro przez woj. opolskie do roku 2027. Jeśli chodzi o fundusze europejskie, to rekordowa kwota w historii regionu.

Andrzej Buła, marszałek województwa podkreślił, iż przyjazd dwóch dyrektorek z Komisji Europejskiej do Opola jest wyjątkowy w skali kraju.

– Wczoraj odwiedziliśmy wspólnie gminę Popielów. Tłumaczyliśmy gościom, jak gminy wiejskie radzą sobie z zarządzaniem funduszami europejskimi. Pokazujemy, jak łączymy w polityce spójności fundusze społeczne z tymi strukturalnymi – dodał marszałek Buła.

– Wszystkim zależy – i w Brukseli, i tu w Opolu – by pieniądze do nas trafiły. Byśmy z nich skorzystali. Jeśli chodzi o fundusze europejskie, nikt nie chce utrudniać sobie życia w zarządzaniu tymi pieniędzmi – podkreślał.

Goście z Komisji Europejskiej w Opolu

Angela Martinez Sarasola z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE podkreśliła, iż wizyta na była szansą na poznanie regionu w pigułce.

– Widziałyśmy, jakie efekty przynosi wdrażanie programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) – mówiła Angela Martinez Sarasola.

– W związku z tym to był interesujący przegląd tego, jak polityka spójności przekłada się na realia regionu. Polityka spójności, to coś więcej niż pieniądze. Dlatego, iż ona wpływa na mieszkańców, obywateli woj. opolskiego.

Fundusze europejskie w regionie. Jakie zmiany?

Po to by zobaczyć, jak wdrażanie funduszy unijnych przekłada się na zmiany w regionie, dyrektorki z KE odwiedziły m.in. żłobek, przedszkole i szkołę. Oglądały mieszkania socjalne, ścieżki rowerowe, stacje selektywnej zbiórki odpadów.

– Widać, iż wdrażanie pieniędzy unijnych przynosi namacalne korzyści. Opolskie jako region przechodzi transformację. Myślę, iż fundusze pozytywnie się do niej przyczyniają – podkreśliła Angela Martinez Sarasola. –

Przypomniała, iż gdy Polska wchodziła do UE jej PKB wynosiło ok. 44 proc. – Za rok 2020 mamy dane, iż ten wskaźnik jest na poziomie 57 proc. Widać ogromny skok. A organach UE patrzymy na PKB, który pokazuje progres regionu – tłumaczyła.

O nowej perspektywie unijnej mówiła, iż świetnie odpowiada na zidentyfikowane już potrzeby.

– Cieszymy się, iż w nowym programie zostały odzwierciedlone cele unijne. Bezsprzecznie te w zakresie zielonej polityki, jak i polityki cyfrowej. Widzimy, iż wśród interesariuszy jest wiele determinacji, by program skutecznie realizować. Cieszymy się, iż to partnerstwo jest tak mocno w regionie podkreślane. Myślę, iż realizacja państwa programu w kolejnym okresie będzie co najmniej tak samo skuteczna, jak do tej pory. Gratuluję wkładu i wysiłku – dodała Sarasola.

Pieniądze są ważne. Ale wartości również

Natomiast Cinza Masina z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego KE chwaliła województwo opolskie za efektywność.

– Opolskie było jednym z pierwszych regionów, któremu udało się z powodzeniem przyjąć nowy program operacyjny – zauważyła Cinza Masina.

Stwierdziła również, iż pieniądze są ważne i służą temu, by realizować pewne cele, ale ważne są również wartości i kapitał ludzki.

– Jesteśmy tu dziś wszyscy razem: państwo są z Polski, ja z Włoch, a koleżanka z Hiszpanii. Spotkaliśmy się jednak w duchu pokoju, harmonii i współpracy. Dlatego tak ważne są kwestie ludzkie, poczucie wspólnoty – mówiła.

Cinza Masina przyznała, iż wciąż jest wiele do zrobienia. Szczególnie, jeżeli chodzi o kapitał ludzi.

– Jedną z ważniejszych kwestii jest tu polityka zatrudniania. W Polsce mamy na tym polu wyzwania. Pojawiają się grupy niedoreprezentowane na rynku pracy, np. młodzież, kobiety, niepełnosprawni czy seniorzy. Chcemy ich włączyć w rynek pracy – tłumaczyła.

Dodała, iż celem unijnej polityki społecznej jest wyeliminowanie ubóstwa, m.in. przez przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, pomoc bezrobotnym, uchodźcom i migrantom. W tym celu również rok 2023 ogłoszono Europejskim Rokiem Umiejętności.

– Chodzi głównie o podnoszenie umiejętności dorosłych, którzy lepiej odnajdą się na rynku pracy – wyjaśniła Cinza Masina.

– Wczoraj odwiedziłyśmy jedno z lokalnych przedsiębiorstw. Okazuje się, iż trudno znaleźć pracowników gotowych do podjęcia pracy bez dodatkowych szkoleń. Dlatego chcemy, by programy europejskie pomogły przedsiębiorcom i szkołom zawodowym, tak kształcić absolwentów, by od razu efektywnie podejmowali wyzwania na rynku pracy.

Dodajmy, iż „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” to konkretny i kompleksowy program działań, kierowanych do mieszkańców województwa, w różnych obszarach ich życia. Pierwsze nabory ruszą już w tym kwartale.

Idź do oryginalnego materiału