Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit ostro skomentował decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który oddalił jego odwołanie w sprawie przebiegu obwodnicy Brzegu. Jego zdaniem urzędnicy bardziej przejęli się losem gadów, płazów i innych zwierząt niż dobrem mieszkańców. Jednocześnie zapowiada, iż nie zamierza już przedłużać sporu i deklaruje wolę zawarcia ugody – choćby za cenę pokrycia kosztów nowego projektu studium. Według wójta cała inwestycja, gdyby przyjąć jego wersję przebiegu trasy obwodnicy, byłaby o 50 mln tańsza i o kliometr krótsza.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) odrzucił odwołanie gminy Skarbimierz dotyczące forsowanego przez Andrzeja Pulita „wariantu ugodowego” przebiegu obwodnicy Brzegu. Wójt nie kryje rozczarowania i w opublikowanym oświadczeniu zarzuca urzędowi pominięcie argumentów dotyczących mieszkańców Skarbimierza i Brzegu na rzecz „gadów, płazów i ptaków”.
– GDOŚ poświęcił więcej miejsca ochronie przyrody niż ludziom – stwierdza wójt. Według Pulita, jego propozycja była lepsza nie tylko dla mieszkańców, ale również dla samorządu – wariant zakładał skrócenie trasy obwodnicy o 1 km, koszt niższy o 50 mln złotych oraz lepsze połączenie ze strefą przemysłową w Brzegu.
Spór o obwodnicę toczy się od wielu miesięcy. Gmina Skarbimierz sprzeciwia się tzw. wariantowi 1D, który przebiega przez zamieszkane tereny i – zdaniem Pulita – został błędnie oceniony jako najbardziej korzystny dla mieszkańców. Alternatywa proponowana przez gminę zakładała przesunięcie trasy przez niezurbanizowany obszar tzw. „zielonki” – w większości należącej do Brzegu.
Co ciekawe, mimo krytycznego tonu, wójt deklaruje wolę zakończenia sporu. – Zawarcie ugody jest konieczne, aby nie doszło do opóźnienia w budowie obwodnicy – pisze. Pulit zadeklarował, iż gmina Skarbimierz gotowa jest pokryć koszty opracowania studium dla nowego wariantu. Podkreśla przy tym, iż trasa przez „zielonkę” to rozwiązanie bardziej ekonomiczne, korzystniejsze komunikacyjnie i lepsze dla rozwoju gospodarczego Brzegu.
Wójt Andrzej Pulit udostępnił mapę przedstawiającą trasę, którą – jego zdaniem – cechuje większa ekonomiczność i lepsze parametry ekologiczne w porównaniu z wariantem wybranym przez GDDKiA.
Poniżej zamieszczamy link do mapy w wysokiej rozdzielczości: [kliknij, aby powiększyć].
Mapka nowej trasy obwodnicy
Pełne oświadczenie wójta Andrzeja Pulita
Zwierzęta i rośliny ważniejsze od mieszkańców gminy Skarbimierz i gminy Brzeg
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) rozpatrywał odwołanie gminy Skarbimierz z 2 lipca 2024 roku od decyzji RDOŚ w Opolu dotyczące obwodnicy Zielęcic i Brzeziny oddalonej od miasta Brzeg choćby do 3 km.
W odwołaniu wskazałem, iż wybrano wariant 1D z naruszeniem zasad ekonomii (koszt wariantu 1D 300mln, a wariantu ugodowego 250mln), ochrony środowiska dla ludności i naruszenie obowiązującego prawa, ale GDOŚ w decyzji na 51 stron poświęcił odwołaniu tylko 5 stron twierdząc, iż nie znalazł w odwołaniu argumentów na rzecz zmiany decyzji. Natomiast na 45 stronach dokonuje zmiany decyzji w sprawach nie wnioskowanych, a dotyczących gadów, płazów i ptaków oraz roślin zamiast uwzględnić wnioskowaną ochronę ludności obydwu gmin.
W korespondencji do GDOŚ przesłałem propozycje ugodową związaną z przebiegiem obwodnicy zgodnie z m.p.z.p. miasta Brzeg oraz w części „zielonki” niezagospodarowanej i niezamieszkałej w pasie o szerokości 300 metrów będącego głównie własnością gminy Brzeg. Zaletą tej propozycji jest dobre skomunikowanie ze strefą przemysłową na „zielonce” i skrócenie całej obwodnicy co najmniej o 1 km, niższy koszt budowy o 50 mln oraz możliwość poszerzenia strefy na cele działalności gospodarczej dającej większe dochody niż mieszkaniówka. Przybliżenie obwodnicy do zabudowy miejskiej do 400 metrów daje możliwość korzystania z niej mieszkańcom Brzegu. Natomiast przejazd do Lubszy byłby skrócony co najmniej o 4km w stosunku do wariantu 1D. Opinia ówczesnego burmistrza, iż należy realizować wyłącznie wariant 1D jest szkodliwa nie tylko dla Skarbimierza – Osiedle, Zielęcic i Brzeziny, ale też dla mieszkańców miasta Brzeg, dlatego wydawało się, iż nowa pani burmistrz przyjmie dobre rozwiązania dla mieszkańców Brzegu i nie pójdzie w ślady poprzednika.
Jak się okazało wszelkie negocjacje prowadzone z przewodniczącymi rady gminy Skarbimierz i mieszkańcami sołectw nie znalazły odzwierciedlenia w decyzji GDOŚ, w tym możliwość włączenia do obwodnicy wjazdu ze Skarbimierza-Osiedle, co miało istotne znaczenie na zmniejszenie korków na rondzie Sosabowskiego i w mieście Brzeg. W odwołaniu wskazywałem, iż wariant 1D w sposób skandaliczny uzyskał najwyższą punktację związaną z ochroną ludności, pomimo przebiegu przez teren zamieszkały, a też zwiększone zużycie paliwa przez kierowców, choć w każdym innym wariancie byłyby duże oszczędności na zużyciu paliwa. Jak się okazało GDOŚ potrzebował cały rok na uzgodnienie z GDDKiA oddział w Opolu na wprowadzenie zmian nie wnioskowanych, a związanych z ochroną zwierząt i roślin. Natomiast nie widział potrzeb ochrony ludności i zachowania zasad ekonomii. W przypadku gdy doszłoby do ugody na wariant z zachowaniem zasad ochrony środowiska i zasad ekonomii wyrażam w imieniu gminy Skarbimierz zgodę na poniesienie kosztów opracowania studium. Zawarcie ugody jest konieczne, aby nie doszło do opóźnienia w budowie obwodnicy.
Wójt Gminy Skarbimierza
Andrzej Pulit