NOWY TARG / SZAFLARY – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad organizuje spotkania informacyjne dla mieszkańców Nowego Targu i Szaflar dotyczące planowanej modernizacji odcinka drogi krajowej nr 47, znanej jako zakopianka. Spotkania odbędą się 24 i 25 kwietnia i będą okazją do zapoznania się z koncepcją rozbudowy trasy oraz do zadania pytań przedstawicielom GDDKiA.
Przedmiotem konsultacji będzie blisko 7-kilometrowy odcinek zakopianki przebiegający przez teren obu gmin – od początku jednojezdniowej trasy w Nowym Targu (km 21+300) do granicy z Szaflarami (km 22+300), a następnie przez cały przebieg drogi na terenie gminy Szaflary – aż do km 27+950.
Terminy i miejsca spotkań:
- Nowy Targ – 24 kwietnia, godz. 16:00, Urząd Miasta przy ul. Krzywej 1 (Sala Obrad nr 115),
- Szaflary – 25 kwietnia, godz. 16:00, Urząd Gminy przy ul. Zakopiańskiej 18 (Sala Konferencyjna).
Podczas spotkań specjaliści GDDKiA przedstawią założenia projektowe i udzielą informacji o planowanych rozwiązaniach technicznych, wpływie inwestycji na okolicę oraz dalszym harmonogramie prac.
Zmiany dla większego bezpieczeństwa i płynności ruchu
Planowana modernizacja zakopianki ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz usprawnienie ruchu drogowego. Projekt zakłada m.in. budowę drugiej jezdni na kilometrowym odcinku w Nowym Targu oraz utworzenie pasa środkowego na 4,5 km odcinku w Szaflarach, który umożliwi bezpieczne skręty i dojazd do posesji.

W planach jest także budowa ronda na skrzyżowaniu z ul. Augustyna Suskiego oraz dodatkowych pasów na innych skrzyżowaniach. W Szaflarach, ze względu na ograniczenia terenowe, zaproponowano likwidację lewoskrętów na trzech skrzyżowaniach i umożliwienie zawracania na rondach. Dodatkowo zaplanowano budowę 650 m chodników oraz 2,4 km ciągów pieszo-rowerowych.
Nowością w projekcie jest również przejście dla zwierząt nad zakopianką, które pozwoli im bezpiecznie przemieszczać się między Borem Kombinackim a Borem na Czerwonem.
Przejęcia gruntów i harmonogram prac
Rozbudowa drogi wiązać się będzie z koniecznością przejęcia niektórych nieruchomości, głównie pod budowę drugiej jezdni oraz rozbudowę skrzyżowań. Właściciele gruntów otrzymają stosowne odszkodowania.
GDDKiA zakłada, iż wniosek o decyzję środowiskową zostanie złożony w IV kwartale 2025 roku. Po jego uzyskaniu w 2026 roku, rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na lata 2028–2030.
Szczegółowe informacje oraz mapy projektowe dostępne są na stronie internetowej kontraktu.