Ferie to nie tylko czas wolny od szkoły. Podczas aktywnego wypoczynku nietrudno o kontuzję. Zimowe wakacje nie chronią też niestety przed infekcjami.
Zwichnięcia, złamania, skręcenia, otarcia, potłuczenia, rozcięcia głowy to domena popularnych górskich miejscowości. O tego rodzaju urazy nietrudno podczas wycieczek zaśnieżonymi i oblodzonymi szlakami, jazdy na nartach czy sankach. Wypoczynek może zakłócić także nagłe zatrucie czy infekcja.
„Jeśli ferie są zaplanowane na terenie własnej gminy i jest potrzebna konsultacja medyczna, wystarczy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Podczas pobytu w innej części Polski, pomoc można uzyskać w najbliższej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W takiej sytuacji nie trzeba zmieniać swojego lekarza rodzinnego i składać nowej deklaracji wyboru” – mówi Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowa małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Za opiekę nad pacjentami, którzy nagle źle się poczuli, poza godzinami pracy przychodni POZ odpowiadają medycy z punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Można dowolnie wybrać najbliższy gabinet, tu nie obowiązuje rejonizacja.
W Małopolsce tzw. całodobówek, czynnych w dni robocze od godz. 18 do 6, a w weekendy i święta przez całą dobę, jest prawie 50. Ich listę można znaleźć TUTAJ, a dodatkowe informacje pod bezpłatnym numerem infolinii NFZ 800 190 590.
W przypadku nagłego zagrożenia zdrowia i życia, pomocy udzielają szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) i izby przyjęć. Ich personel całodobowo ratuje osoby po wypadkach, urazach, z zawałami, udarami. Lista znajduje się TUTAJ.
„SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza specjalisty i nie obowiązuje w nim kolejność zgłoszeń według czasu przybycia. To pracownik medyczny decyduje na podstawie stanu zdrowia pacjentów, kogo lekarz przyjmie w pierwszej kolejności” – wyjaśnia Aleksandra Kwiecień.
Za pilną pomoc medyczną odpowiadają również zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) wysyłane przez dyspozytora po przyjęciu zgłoszenia pod numerem alarmowym 112 lub ratownictwa medycznego 999.
W górach pod numerami 985 i 601 100 300 dyżuruje także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR).
Wyjeżdżając na ferie warto mieć zainstalowaną w telefonie aplikację mojeIKP (Internetowe Konto Pacjenta – przyp. aut.).
„Planując wypoczynek poza Polską warto mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria) oraz Wielkiej Brytanii w nagłych problemach zdrowotnych można liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju” – kontynuuje rzecznik prasowa małopolskiego NFZ.
EKUZ od ręki można otrzymać w NFZ w Krakowie i jego delegaturach w Tarnowie, Nowym Targu i Nowym Sączu.