Pani Genowefa Kęska z domu Drożdż
Zmarła w wieku 93 lat Pani Genowefa Kęska z domu Drożdż, 17.10.24 odbędą się uroczystości pogrzebowe.
Jej rodzina mieszka w Jodłowniku, jednakże Pani Genowefa od ponad 70-lat związana była z Tymbarkiem. Najpierw poprzez pracę zawodową, a następnie założyła w Tymbarku rodzinę i tu zamieszkała. Związana bardzo mocno, gdyż zawsze interesowała się bieżącymi sprawami naszych terenów, jak też ich historią, czemu dawała wyraz pisząc prace historyczne. Jej artykuły ukazywały się w Głosie Tymbarku. Wydała też książkę o historii rodziny Drożdżów, Jej bardzo sławnej i mającej duży wpływ na życie Jodłownika i okolic, Tymbarku, Łososiny Górnej.
W książce tej tj. „Potomkowie Rodu Drożdżów z Jodłownika” napisała też kilka słów o sobie.
„A teraz kilka zdań o sobie – córka (od red.: Kazimierza Drożdża) Genowefa (ur.1932 r.). Szkołę powszechną ukończyłam w Jodłowniku, a gimnazjum w w Szczyrzycu. W 1950 r. podjęłam pracę w Urzędzie Gminy w Jodłowniku jako referent podatkowy. Przepracowałam ok. półtora roku. W 1951 r. podjęłam pracę w Zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Tymbarku na etacie referenta handlowego pracując nieprzerwanie do lipca 1990 r., w tym 29 lat na stanowisku kierowniczym, jako kierownik Działu Zbytu.
W 1956 r. wyszłam za mąż za Antoniego Kęskę, który również pracował w ZPOW. Początkowo mieszkaliśmy w jego rodzinnym domu w miejscowości Podłopień k. Tymbarku. Niebawem kupiliśmy 12-arową parcelę w Tymbarku i wybudowaliśmy piętrowy murowany dom, do którego wprowadziliśmy się w 1969 r.
W 1978 r. awansował na kierownika działu płynnego owocu i na tym stanowisku pracował do czasu przejścia na emeryturę w 1991 r.
W tym samym roku naszą własność tj. parcelę i dom zapisaliśmy notarialnie na własność bratankowi mego małżonka Andrzejowi Kęska i jego żonie Krystynie. Piętro budynku oddaliśmy do użytku młodym małżonkom, natomiast parter zostawiliśmy sobie.
Mój małżonek Antoni zmarł w 1996 r. w szpitalu bonifratrów w Krakowie po przebytej operacji, przeżywszy 68 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Tymbarku.”
Genowefa Keska (po prawej) – członek Zarządu Kola Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Limanowej
Cześć Jej pamięci! Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie!
Poniżej publikuję linki do artykułów na Tymbark.in.
Irena Wilczek-Sowa
„Zanim powstała „Owocarnia” – artykuł Genowefy Drożdż-Kęski
Tymbarski aneks do Spaceru Historycznego – „Potomkowie Rodów Drożdżów z Jodłownika”, praca Pani Genowefy Drożdż-Kęska
Antoni Kęska (1928 – 1996)
„Epizod z wojennych losów Antoniego i Józefa Kęsków”
„Oddanie broni” Przemysława Bystrzyckiego – opowieść o roli jaką odegrała ludność naszych okolic podczas II wojny światowej