Gliwice: Poradnia Chorób Zakaźnych w „4” – to już prawie rok!

iknurow.pl 10 miesięcy temu

Blisko 3 tys. przyjętych pacjentów, ponad 3,5 tys. udzielonych porad lekarskich, a do tego świeżo oddane, kompleksowo zmodernizowane, docelowe pomieszczenia – oto bilans funkcjonowania przyszpitalnej Poradni Chorób Zakaźnych, uruchomionej na początku 2023 roku w gliwickim Szpitalu Miejskim nr 4.

Przypomnijmy: po tym, jak szpital VITO-MED przy ul. Radiowej podjął w grudniu 2022 roku decyzję o likwidacji poradni zakaźnej, miasto wsparło Szpital Miejski, by ten przejął działalność w tej dziedzinie. Już po kilku tygodniach intensywnych wysiłków poradnia zaczęła funkcjonować w nowym miejscu – w budynku przy ul. Zygmunta Starego 19. Zachowana została ciągłość świadczeń dla gliwiczan.

„Krytycznym momentem dla gliwickiej Poradni Chorób Zakaźnych było zakończenie działalności w szpitalu przy ulicy Radiowej. Istniało ryzyko, iż pacjenci m.in. z Gliwic i powiatu gliwickiego pozostaną bez specjalistycznego wsparcia i będą musieli go szukać w innych miastach regionu. Decyzja o tym, iż osoby z tak trudnymi schorzeniami muszą uzyskać pomoc na miejscu, w Gliwicach, zapadła bardzo szybko” – podkreśla prezes Szpitala Miejskiego nr 4 Przemysław Gliklich, który m.in. za te działania został w styczniu uhonorowany przez prezydenta Gliwic statuetką Gliwickiego Lwa.

Pierwsi pacjenci zostali przyjęci w nowym miejscu, w budynku dawnego Domu Dziecka przy ul. Zygmunta Starego 19, na początku 2023 roku. Lecznica z góry założyła, iż zaoferuje niezbędne wsparcie jak największej liczbie osób (poprzednia poradnia chorób zakaźnych opiekowała się ponad tysiącem pacjentów).

„Dużym problemem jest borelioza i jej konsekwencje, z którymi walczy wielu chorych. Pacjenci zwykle nie zgłaszają się jednorazowo na konsultację czy po zalecenia, ale pozostają pod naszą opieką przez długi czas. Wracają na kontrole i kolejne badania” – mówi szefowa poradni, dr Małgorzata Dziedzic. Podkreśla, iż specjaliści w gliwickiej Poradni Chorób Zakaźnych zajmują się prewencją, wykrywaniem oraz leczeniem chorób zakaźnych, pasożytniczych i odzwierzęcych. Prowadzą również edukację zdrowotną w zakresie zapobiegania zachorowaniu i ograniczaniu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Rejestracja Poradni jest do dyspozycji pacjentów od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 14.00. Kontakt telefoniczny jest możliwy pod nr. 32/330-83-27.

Poradnia działa już w kompleksowo zmodernizowanych i przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami docelowych pomieszczeniach w wydzielonym, bocznym segmencie budynku przy ul. Z. Starego 19.

„Prace modernizacyjne zostały wsparte przez miasto dotacją w wysokości blisko 331 tys. zł, a ich efekt jest bardzo udany. Wnętrza zaadaptowane na gabinety lekarskie, punkt pobrań, poczekalnię, rejestrację i zaplecze socjalne są nowoczesne, jasne i przestronne” – ocenia prezydent Gliwic Adam Neumann, który wspólnie z wiceprezydentem miasta Mariuszem Śpiewokiem odwiedził świeżo wyremontowaną placówkę.

Info: UM Gliwice

1 of 10
gliwice, fot.michal buksa
gliwice, fot.michal buksa
gliwice, fot.michal buksa
gliwice, fot.michal buksa
gliwice, fot.michal buksa
gliwice, fot.michal buksa
gliwice, fot.michal buksa
gliwice, fot.michal buksa
gliwice, fot.michal buksa
gliwice, fot.michal buksa
Idź do oryginalnego materiału