Gliwice: Skwery i rondo z nowymi nazwami

iknurow.pl 3 tygodni temu

Gliwice wzbogaciły się o kolejne miejsca upamiętniające wybitne postaci związane z miastem. Decyzją Rady Miasta trzy skwery oraz jedno rondo otrzymały nowe nazwy, oddając hołd osobom zasłużonym dla kultury, fotografii i medycyny.

W rejonie ulic Nowy Świat i Rybnickiej powstały dwa skwery noszące imiona znakomitych fotografów. Zofia Rydet i Jerzy Lewczyński to artyści, którzy swoją twórczością odcisnęli trwały ślad w historii polskiej fotografii. Skwer Zofii Rydet usytuowany jest między jezdniami ul. Nowy Świat, natomiast skwer Jerzego Lewczyńskiego znajduje się tuż obok, przy skrzyżowaniu z ul. Rybnicką. Prace Rydet znajdują się w prestiżowych kolekcjach na całym świecie, a jej monumentalny „Zapis socjologiczny”, rozpoczęty właśnie w Gliwicach, został w 2024 r. wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Z kolei Jerzy Lewczyński, uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich fotografów XX wieku, zasłynął jako twórca koncepcji archeologii fotografii. Zdobywał nagrody w kraju i za granicą, a jego dorobek artystyczny został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Kolejną istotną decyzją radnych było nadanie imienia prof. Leszka Miszczyka rondu znajdującemu się przy Narodowym Instytucie Onkologii na ul. Sienkiewicza. Profesor Miszczyk przez ponad 30 lat był związany z gliwicką placówką, gdzie jako specjalista w zakresie radioterapii onkologicznej kierował Zakładem Radioterapii i pełnił funkcję dyrektora instytutu. Jego działalność naukowa i kliniczna przyniosła mu uznanie nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. Był konsultantem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu oraz współorganizatorem interdyscyplinarnego zespołu zajmującego się guzami kości.

Nie zapomniano również o strażackiej społeczności. W Ostropie, u zbiegu ulic Ciesielskiej i Tokarskiej, powstał skwer „Młodego Strażaka”. Nowa nazwa nawiązuje do pobliskiej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej i symbolicznie oddaje ducha ochotniczej służby, która od pokoleń jest ważnym elementem lokalnej tożsamości.

Info: UM Gliwice

Idź do oryginalnego materiału