Hala lodowa z pozwoleniem na budowę. Czas na pieniądze – FOTO

5 godzin temu





Projekt nowej hali lodowej w Oświęcimiu jest gotowy. Miasto ma pozwolenie na budowę i przygotowuje się do pozyskania środków na realizację.

Hala lodowa z gotową dokumentacją

W Oświęcimiu zakończyły się prace projektowe związane z przebudową i rozbudową hali lodowej. Miasto uzyskało już prawomocne pozwolenie na budowę. Teraz przed samorządem najtrudniejszy etap: montaż finansowy inwestycji.

„Osiągnęliśmy kolejny kamień milowy na drodze przebudowy lodowiska. Za nami kilkanaście miesięcy prac konkursowych, następnie projektowych, które doprowadziły do przygotowania dokumentacji budowlanej. Czekamy jeszcze na kosztorys robót inwestycyjnych. Prawomocne pozwolenie na budowę umożliwia nam rozpoczęcie inwestycji. Stajemy więc przed najtrudniejszym etapem tego przedsięwzięcia stworzenia montażu finansowego. Mamy wstępne analizy, z jakich pieniędzy możemy skorzystać. Są tylko dwa źródła. To środki Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. I do tego programu będziemy aplikować, musimy jednak poczekać na jego ogłoszenie. Drugim źródłem są środki własne” – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Pozwolenie otwiera drogę do dalszych działań. najważniejsze będzie teraz zdobycie finansowania.

Ministerstwo i kredyt. Tylko dwa źródła finansowania

Miasto chce ubiegać się o środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Samorząd czeka na ogłoszenie naboru. Drugim źródłem będą środki własne, wspierane kredytem.

„Od kilku lat przygotowujemy się finansowo do tej inwestycji. Spłaciliśmy czterdzieści milionów złotych kredytu. Na to największe przedsięwzięcie ostatnich dekad zaangażujemy środki własne oraz zaciągniemy nowy kredyt, którego wysokość zależy od dotacji z ministerstwa” – tłumaczy prezydent.

Jeśli uda się spiąć budżet w tym roku, miasto planuje ogłosić przetarg jesienią i wyłonić wykonawcę przed końcem 2025 roku.

Nowa tafla lodowa i etapowa realizacja

Inwestycja ma być prowadzona etapami, by nie zakłócać treningów hokeistów i łyżwiarzy. W pierwszej kolejności powstanie nowa, rezerwowa tafla lodowa z zapleczem.

„Chcemy wybudować tę część w dwa lata. Po jej oddaniu do użytku rozpoczniemy modernizację istniejącej hali” – zapowiada Janusz Chwierut.

Nowy obiekt będzie miał blisko siedemnaście tysięcy metrów kwadratowych.

Hala z charakterem i nowoczesną funkcją

Za projekt odpowiada pracownia M.O.C z Katowic, wybrana w konkursie zorganizowanym wspólnie przez miasto i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Projekt konsultowano z przedstawicielami środowisk sportowych.

Architekci zaplanowali modernizację hali z zachowaniem charakterystycznych stalowych dźwigarów i rozbudowę o dwa dodatkowe przęsła. Obiekt będzie dwukondygnacyjny i podzielony na część istniejącą, projektowaną oraz łącznik, co pozwoli na etapową realizację.

Nowa, dodatkowa tafla będzie miała 290 miejsc na trybunach i będzie służyć drużynom młodzieżowym, amatorom i łyżwiarzom. Główne wejście zostanie zlokalizowane od strony ulicy Chemików.

Komfort dla sportowców, kibiców i pracowników

W nowej hali znajdzie się 3204 miejsc siedzących, trybuny VIP, loże typu skybox, a także strefy gastronomiczne i sanitarne.

Idź do oryginalnego materiału