SANOK / PODKARPACIE. Sanoccy harcerze zapraszają mieszkańców ziemi sanockiej na nocną mszę świętą, po której nastąpi przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Coroczna tradycja przekazywania symbolicznego ognia w tym roku w Sanoku zostanie zainaugurowana w niedzielę, 15 grudnia o godz. 20:30 w Kaplicy Św. Maksymiliana.
Najcieplejsza, mimo grudniowej pogody, jedna z piękniejszych harcerskich i skautowych tradycji. Tradycja o trosce, uwadze i skupieniu. Od wielu lat austriaccy skauci odbierają z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego niewielki płomień. Płomień, który potem wędruje, trafia pod dachy kościołów, domów i instytucji. Ten sam ogień, przekazywany harcerskimi rękami w niezwykłej przedświątecznej sztafecie może trafić również do Ciebie!
Sanoccy harcerze wybiorą się po niego do Rzeszowa w najbliższą niedzielę. Jeszcze tego samego dnia przekażą go hufcowej społeczności i zainteresowanym mieszkańcom Sanoka. 15 grudnia o 20.30 zapraszamy na nastrojową Mszę Świętą do Kaplicy Św. Maksymiliana, gdzie przyjmiemy Betlejemskie Światło Pokoju.
- Spotkajcie się razem z nami i odbierzecie ogień, który będzie Wam towarzyszył w tegoroczne Boże Narodzenie - zachęcają harcerze.
Idea Betlejemskiego Światła Pokoju Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.
ZHP Sanok