Wielkie Schody to miejsce symboliczne, ale jeszcze większy wstyd dla Tarnowa. To miejsce idealnie ilustruje niedociągnięcia w czterech kluczowych przestrzeniach, które chciałbym naprawić – mówił Henryk Łabędź podczas konferencji, na której przedstawił swój program wyborczy.
Jak dodaje Henryk Łabędź, cztery podstawowe filary programu wyborczego zawierają się w czterech literach „P”. Pierwsze z nich to przemysł.
– Nie ma rozwoju stabilnego, dobrego, gospodarczego miasta o ile nie ma dobrze rozwiniętej gospodarki. Drugie „P” to są pokolenia. Silne i bogate miasto dba o swoich mieszkańców. Trzecie „P” to połączenia i nie chodzi tu tylko o ulice, komunikację, autobusy, ale przede wszystkim dla mnie i mojej drużyny to integracja mieszkańców wokół celów, które mamy dla mieszkańców Tarnowa. Czwarte „P” to są priorytety.
Jak mówi kandydat do Rady Miejskiej Ryszard Nejman, filar Przemysł to przede wszystkim wsparcie przedsiębiorców.
– Kolejny punkt to tworzenie i uzbrajanie nowych terenów inwestycyjnych. Przedsiębiorcy tarnowscy ale też firmy zewnętrzne poszukują terenów do rozwoju swoich biznesów. W Tarnowie brakuje nam dużych uzbrojonych działek. Kolejny element to przekształcenie Tarnowskiego Klastera Przemysłowego w Tarnowski Park Technologiczny. Tutaj są dwa elementy tego, pierwsza to techniczna zmiana bo nasz klaster to jest spółka miejska, która zarządza gruntami stąd nazwa park technologiczny byłaby bardziej odpowiednia. Drugi etap to postawienie na „drugą nogę”, żeby było to miejsce wspierające konkretnie przedsiębiorców.
Wśród „przemysłowych” propozycji znalazł się również rozwój infrastruktury dla przemysłu oraz kooperacja z Akademią Tarnowską w tworzeniu przyszłościowych kierunków dostosowanych do potrzeb przedsiębiorców.
W filarze „Pokolenia” znalazły się między innymi: intensyfikacja działań na rzecz seniorów, w tym rozwój Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej, korzystny program mieszkaniowy dla młodych ludzi, powstanie nowych żłobków, likwidacja w ciągu 3 lat barier architektonicznych, zwiększenie budżetów Rad Osiedlowych o 100% oraz Tarnowska Karta Miejska w nowej wersji, także w aplikacji na telefon i z programem rabatowym w lokalnych firmach
Jak podkreśla kandydat do Rady Miejskiej Mirosław Biedroń, główny cel działań to zwiększenie liczby mieszkańców.
– Przede wszystkim mocne wsparcie ze strony miasta Akademii Tarnowskiej w dążeniu do przekształcenia w pełnoprawny uniwersytet. To będzie oznaczać miastotwórczą rolę Uniwersytetu, Akademii Tarnowskiej, bo tak naprawdę to młodzi, studenci zaczynają tworzyć kolejne elementy miasta, często decydują się na zostanie w mieście, założenie firmy, założenie rodziny a więc to wszystko powoduje, iż możemy przeciwdziałać największemu problemowi, który w tej chwili jest i dotyczy też naszego miasta czyli zmniejszającej się liczbie mieszkańców.
Jak mówi kandydat do Rady Miejskiej Maciej Aleksander, pierwszy punkt „Połączeń” to budowa trzeciego zjazdu z autostrady A4 „Tarnów-Klikowa połączonego nową drogą z Mościcami i SAG „Mechaniczne”
– Jest to bardzo istotny i oczekiwany punkt na mapie Tarnowa nie tylko dla przedsiębiorców, osób które chcą być lepiej skomunikowane, przede wszystkim otworzy nam to nowe perspektywy i nowe możliwości, kolejny punkt to połączenie ul. Tuchowskiej z ul. Krakowską czyli rozkorkowanie centrum miasta. Następnie to temat bardzo gorący i adekwatny w obecnej sytuacji czyli budowa spalarni dla całego regionu tarnowskiego.
W „Połączeniach” znalazło się również zwiększenie liczby kursów autobusowych i powrót do współpracy z sąsiednimi gminami, integracja biletowa z Kolejami Małopolskimi, remonty dróg osiedlowych oraz modernizacja i zwiększenie liczby ścieżek rowerowych, darmowe parkowanie przez pierwsze 45 minut, kooperacja z Nowym Sączem, Dębicą oraz Mielcem a także dynamiczna i strategiczna promocja miasta.
Jak dodaje kandydat do Rady Miejskiej Seweryn Partyński, punkt „Priorytety” to sposób myślenia i filozofia działania.
– kooperacja ponad podziałami partyjnymi, kolejny fundament to dialog czyli rozmowa z podmiotami, mieszkańcami przedsiębiorcami i kolejna rzecz, priorytet związany z finansami. Nie może być tak, iż jest budowana hala „Jaskółka” za 60 milionów złotych w sytuacji gdy w sąsiedztwie tej hali sypie się Stadion Miejski. Musimy się kierować myśleniem, iż każda złotówka wydawana w mieście jest naszą złotówką, nie możemy szastać pieniędzmi na lewo i prawo bez ustalenia priorytetów finansowych w mieście.
Henryk Łabędź zadeklarował również, iż jeżeli zostanie wybrany prezydentem Tarnowa, przez rok będzie pracował za darmo.