
21 marca to dzień, kiedy definitywnie żegnamy zimę. Aby wiosna na dobre rozgościła się w naszym kraju wypadało wypełnić coroczny ludowy zwyczaj. W sierpeckim skansenie zorganizowano z tej okazji barwną i wesołą imprezę.
„Powitanie wiosny w skansenie” poprzez zabawę przybliżała dzieciom i młodzieży dawne obrzędy związane z tym czasem. Piękna wiosenna aura stanowiła wymarzoną oprawę wydarzenia. Licznie przybyli uczestnicy utopili Marzannę, a na jej miejsce przynieśli zieloną gałąź zwaną Gaikiem.
Warunkiem udziału w „Powitaniu wiosny w skansenie” było wykonanie Marzanny – symbolu odchodzącej zimy, według własnego projektu. Autorzy najbardziej pomysłowych kukieł nawiązujących do pór roku, trosk i bolączek życia codziennego otrzymali nagrody pieniężne. W czasie gdy najmłodsi przeszli nad rzekę, by spalić i utopić słomianą kukłę, jury konkursu oceniało prace. W rywalizacji wzięło udział 29 Marzann. Kukły zachwyciły komisję konkursową, a podjęcie decyzji nie należało do łatwych. Po burzliwej dyskusji wytypowano laureatów. A oto wyniki:
I miejsce zajęła Marzanna z nr 11 wykonana przez grupę „Motylki” z Miejskiego Przedszkola nr 13 w Płocku
II miejsce zajęła Marzanna nr 9 wykonana przez Szkołę Podstawową w Dąbrowie
III miejsce zajęła Marzanna nr 19 wykonana przez klasę VIII Szkoły Podstawowej w Stupsku
Wyróżnienie otrzymała Marzanna nr 17 wykonana przez grupę „Mądre Sówki” Szkoły Podstawowej w Naruszewie
Po emocjach konkursowych przyszedł czas na kolejne atrakcje. We wnętrzach chałup chłopskich i dworów ziemiańskich czekała wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”. Grupy chętnie korzystały również z przejażdżek wozem. Wspólnie bawiono się także przy rozpalonym ognisku i na nowym etno placu zabaw.
„Powitanie wiosny w skansenie” było pierwszą z tegorocznych imprez plenerowych. Już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej, czyli „Niedzieli Palmowej w skansenie” 13 kwietnia w godz. 10.00–18.00.
Autor: Justyna Cieszyńska (Skansen Sierpc) opr. Lena Rowicka.
Fot. Dariusz Krześniak (Skansen Sierpc)