Hulajnoga elektryczna potrafi zabić

goniec.net 1 miesiąc temu

Hulajnogi elektryczne pojawiają się na ulicach od miast zachodniego wybrzeża Vancouver po wschodnie wybrzeża Nowej Szkocji ciesząc się opinią wygodnego i ekologicznego środka transportu.

Tymczasem lekarze na oddziałach ratunkowych ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z hulajnóg elektrycznych ze względu na doniesienia o wzroście liczby związanych z nimi obrażeń.

„Widzimy niesamowite obrażenia spowodowane przez hulajnogi elektryczne” – powiedział dr Raghu Venugopal, lekarz pogotowia ratunkowego z Toronto.

„Musimy aktywować zespoły traumatologiczne, potrzebujemy różnych specjalistów chirurgii, którzy przyjdą i zajmą się wieloma urazami. Widzimy złamane obojczyki wymagające operacji, widzimy sześć do siedmiu złamań żeber, widzimy zniszczone kostki wymagające operacji. Widzimy wewnętrzne krwawienia mózgu”.

Noszenie kasków i ochraniaczy na nadgarstki oraz unikanie przekraczania prędkości są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy, ostrzega Venugopal. Niestety wiele osób ignoruje te środki. Wielu poszkodowanych pacjentów jeździ na hulajnogach elektrycznych z dużą prędkością bez kasków.

Elektryczne hulajnogi stały się powszechnym widokiem w kanadyjskich miastach, częściowo dzięki wzrostowi liczby programów wypożyczania hulajnóg. Firmy takie jak Bird i Lime otworzyły oddziały w dużych miastach, takich jak Vancouver, Calgary i czy Mississauga, umożliwiając mieszkańcom wynajem tych pojazdów na godziny.

Bird Canada wystartowało w 2019 roku i od tego czasu działa już w 25 kanadyjskich miastach Liczba obrażeń w stosunku do użytkowania systematycznie spada w Kanadzie od jakiegoś czasu, a kolejne badania przeprowadzone na rynku kanadyjskim przez miasta z programami wykazały, iż są one co najmniej tak samo bezpieczne, jeżeli nie bezpieczniejsze niż tradycyjne rowery twierdzi rzecznik firmy.
Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych różnią się nie tylko w zależności od prowincji, ale także miasta.

W Vancouver użytkownicy muszą mieć co najmniej 16 lat, nosić kask, prowadzić hulajnogę elektryczną po chodniku, używać dzwonka podczas wyprzedzania innych i upewnić się, iż nie przekraczają prędkości 25 km/h, a także nie mogą przewozić pasażerów. Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych w Vancouver ( i innych społecznościach w Kolumbii Brytyjskiej ) są częścią projektu pilotażowego mającego na celu ocenę ich wykorzystania w dojazdach do pracy.

W Albercie , gdzie programy wynajmu hulajnóg są dozwolone w niektórych miastach, prywatne hulajnogi elektryczne nie są dozwolone na publicznych chodnikach ani drogach ze względu na brak prowincjonalnego zezwolenia na ich użytkowanie poza prywatnym terenem.

W Ontario hulajnogi elektryczne są legalne w niektórych miastach, ale wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Użytkownicy muszą mieć co najmniej 16 lat i nosić kask rowerowy, jeżeli są poniżej 18 roku życia. Ograniczenie prędkości wynosi 24 km/h, a chodniki są dla nich niedostępne.

Podobnie jak w Kolumbii Brytyjskiej, niektóre miasta w Ontario, np. Mississauga i Oshawa, zaakceptowały hulajnogi elektryczne, podczas gdy Toronto zdecydowało się na tymczasowy zakaz .

W Quebecu można jeździć na hulajnogach elektrycznych, jeżeli mamy co najmniej 14 lat, trzeba nosić kask i przestrzegać ograniczeń prędkości. W wieku od 14 do 17 lat, aby jeździć na hulajnodze elektrycznej, lub rowerze elektrycznym potrzebne jest specjalne prawo jazdy,

Dr Blair Bigham, lekarz oddziału ratunkowego w Toronto, przyznaje, iż hulajnogi elektryczne i inne pojazdy z napędem silnikowym, takie jak elektryczne deskorolki i rowery, gwałtownie zyskały popularność w Kanadzie ze względu na to, iż zapewniają świetną zabawę, są wygodne i przyjazne dla środowiska. Ostrzegł jednak, iż osoby korzystające z nich powinny zdawać sobie sprawę, iż ważne jest noszenie ochraniaczy nadgarstków i kasku podczas jazdy ze względu na częste występowania urazów nadgarstków i mózgu wśród użytkowników.

„Ochraniacze na nadgarstki są bardzo ważne i nie sądzę, by wiele osób zdawało sobie z tego sprawę. Ale kiedy upadasz, często amortyzujesz upadek rękoma, co może prowadzić do poważnych urazów nadgarstków” – powiedział Bigham.

Venugopal ostrzegł, iż najważniejszym problemem bezpieczeństwa, jaki obserwuje w przypadku kontuzji, to „prędkość, prędkość, i jeszcze raz prędkość”. „Wielu użytkowników hulajnóg elektrycznych porusza się z bardzo dużą prędkością. Twarze ludzi są dosłownie roztrzaskane… Użytkownicy naprawdę muszą pomyśleć, jak gwałtownie poruszają się w często betonowym otoczeniu i czego doznaje ludzkie ciało w zetknięciu z betonem.

Innym problemem, jaki dostrzega Venugopal, jest to, iż wiele osób jeździ na hulajnodze elektrycznej wspólnie z kim innym. Urządzenia te są przeznaczone wyłącznie dla jednej osoby, podkreślił i uważa, iż ​​noszenie kasków powinno być obowiązkowe dla wszystkich grup wiekowych.

Idź do oryginalnego materiału